Mint mondta, már nem fenyeget pénzügyi összeomlás, az Egyesült Államok gazdasága láthatóan a jó irányba mozdult el.
A pénzügyi tárca visszavonja azt a korábban igényelt 750 milliárd dollárt, amelyet bankmentő segélyekre szánt, és amely a 2010. évi költségvetésben is szerepelt.
Timothy Geithner elmondta, hogy a bankokat a korábbinál nagyobb tőketartalék biztosítására fogják kötelezni.
Az Egyesült Államok kormánya több mint 200 milliárd dollárt fecskendezett a bankokba azok életben tartása érdekében azóta, hogy a Bush-kormány tavaly meghirdette a banki mentőcsomagot.
A talpra állt pénzintézetek eddig 70,4 milliárd dollárt fizettek vissza az államnak; a segélyek egy részét visszatérítette egyebek között a Goldman Sachs, a JP Morgan Chase és a Morgan Stanley bank. A pénzügyminiszter elmondta: a következő másfél évben további 50 milliárd dollár visszafizetése várható.
A miniszter a CNBC televízió műsorában kifejtette, hogy nem a Lehman Brothers pénzügyi szolgáltató csoport egy évvel ezelőtti bukása vezetett a válsághoz, de felgyorsította a folyamatot. A Lehman kudarca rontott a helyzeten - fogalmazott.
A Lehman tavaly szeptember 15-i emlékezetes összeomlásának évfordulója kapcsán Barack Obama elnök hétfőn előadást tart a pénzügyi válságról. A Fehér Ház közlése szerint beszámol azokról az erőteljes lépésekről, amelyeket kormánya a krízis elhárítása érdekében tett, és megerősíti elkötelezettségét, hogy le fogják csökkenteni az állam szerepét a pénzügyi szektorban.
MTI/Menedzsment Fórum