3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Unióhoz újonnan csatlakozó, közép-európai, volt kommunista országok továbbra is jó lehetőségeket kínálnak a külföldi megbízottaknak. A jelenség a 90-es évek elejére és közepére volt jellemző, amikor a befektetések elárasztották Kelet-Közép-Európát. Akkor a felső és középvezetői beosztásokat a külföldi cégek külföldi szakemberei töltötték be.

Ez az időszak azonban már a múlté. A cégek egy része - különösen a kisebb technikai színvonalat felvonultató iparágakban - már kezd a kitáguló EU-határokon kívülre telepedni. A jó szakembereknek köszönhetően a vezetői munkaköröket is egyre inkább a hazaiak töltik be, s ez végül is a külföldi befektetők távlati céljaival is egybevág. A külföldi megbízásos munkák ideje azonban Magyarországon, Lengyelországban és Csehországban sem járt le, a hangsúly viszont határozottan eltolódott.

A munka feltétele a kiváló angolnyelv-tudás, de alsóbb beosztásokban már a régió nyelvét is illik ismerni - fejtette ki a Wattson Wyatt Worldwide tanácsadó cég két évre Magyarországra telepített dolgozója. A befektetések hatására ráadásul új technikai vagy éppen egyéb karakterű cégek is megtelepedtek. Az Európai Unió állampolgárai hamarosan munkavállalási engedély nélkül dolgozhatnak a korábbi szocialista országokban.

Felmerülhet a kérdés, hogy a csatlakozó országok veszélyt jelentenek-e a nyugati államoknak. Sokan félnek, hogy az olcsóbb termelési költségek miatt a nyugati cégek ezekben az országokban telepednek meg, vagy éppen a kelet-közép-európai munkaerő árasztja majd el a nyugati piacokat. A dolgozók és a cégek migrációjáról sokat lehetne beszélni. Való igaz, néhány cég áttette székhelyét a csatlakozó régiókba, mert azok dolgozói műszakilag magasan képzettek, és a technikai piac is nagyon erősen fejlődik.

Mind az IT, mind a szoftvercégek egyre nagyobb szerephez jutnak Kelet-Közép-Európában, s nem véletlen, hogy a Nokia, a Siemens, az Ericsson vagy a Honeywell a régióba költözik, és kiválóan hasznosítja a jól képzett munkaerőt. A Nokia magyarországi kutatási-fejlesztési osztályának vezetője szerint a magyar szoftvermérnökök már csak tíz-húsz százalékkal keresnek kevesebbet nyugati társaiknál. A munkavállalók tehát valószínűleg nem fognak özönleni Nyugatra.

Németország és Ausztria azonban nagyon fél a dolgozók hadától, ezért hétéves átmeneti időszakot kér az EU-tól, amíg korlátozni szeretné az új tagok munkavállalását. A kelet-közép-európai országok most jobban teljesítenek nyugati társaiknál. A legkönnyebben úgy lehet elejét venni a csatlakozó országok munkásainak migrációját, ha tovább erősítjük a növekedést és a befektetést a régióban. Erre pedig kiváló lehetőséget ad az EU-bővítés.

Forrás: Nemzetközi Hírfigyelő


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!