Az államnak is jó üzlet lehet az Audi-lobbi. Diagram a cég mutatóiról!
Lenullázott adóalap
Az Audi az egyetlen lehetőséget abban látta (ha a megsértődést és kivonulást nem vesszük megoldásnak), hogy a kutatás-fejlesztére fordított milliárdokat le lehet vonni a szolidaritási adó alapjából. Az Audi az idei év első kilenc hónapjában 105 millió eurót (28 milliárd forint) költött K+F-re, bevétele ugyanezen időszakban 980 milliárd forint volt, tehát messze nem csak erkölcsről és etikáról van szó. Jóllehet a társaság pontos mérlegadatai nem ismertek, az nyilvánvaló, hogy ha a szolidaritási adó alapját csökkentheti a cég a K+F ráfordításokkal, akkor jövőre nem kell szolidaritási adót fizetnie.
Összességében az államnak is jó üzletet hoz az Audi-lobbi, legalábbis ezt reméli a pénzügyi tárca. A törvénymódosítás következtében hozzávetőleg ötmilliárd forint esik ki a jövő évi költségvetésből. Szolidaritási adóból 150 milliárd forint bevételre számított a kormány, ennek nagyjából három százalékánál jöhet képbe a K+F, magyarázta kérdésünkre Kőszegi Márk, a Pénzügyminisztérim helyettes szóvivője. Ez az arány azonban azt is híven tükrözi, hogy a hazai vállalkozások túlnyomó többsége - amelyek nem költenek K+F-re - nem mentesülhet a pluszadó alól.

Ugyanakkor várhatóan ösztönzőleg is hat a vállalkozásokra az új kedvezmény - tette hozzá Kőszegi Márk. A tárca arra számít, hogy akár azonnal visszafolyhat a költségvetésbe ez a kiesés, ha a társaságok a kutatás-fejlesztés révén más adónemekből (jövedelemadó, járulékok) többet fizetnek be a tervezettnél.
Egy csütörtöki konferencián egyébként Veres János pénzügyminiszter tagadta, hogy kifejezetten az Audi miatt tennék lehetőve a K+F ráfordítások leírhatóságát. Jó.
F. Szabó EmeseMenedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok: Elfogadja a kormány ajánlatát az Audi Feltételekkel folytatná fejlesztéseit hazánkban az Audi Beinthet az Audi a megszorításoknak Indul az új Audi győri gyártása