A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közölt adatai szerint az építőipari termelés volumene 2010 februárjában mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel korrigálva 10,1 százalékkal csökkent a 2009. februárihoz képest, szezonálisan kiigazítva pedig - a januári 11 százalékos visszaesést követően - februárban 6 százalékkal nőtt az előző havihoz viszonyítva.
Az építőipari termelés erős szezonális hatást mutat, mivel a tapasztalatok szerint januárban és februárban egy átlagos hónap termelésének általában mintegy 60 százalékát állítják elő. Suppan Gergely, a Takarékszövetkezeti Bank Zrt. elemzője is arra hívta fel a figyelmet, hogy a kemény tél miatt egész Európában visszaesett az építőipari termelés. Pozitívumként értékelte, hogy februárban bővült az építőipari vállalkozások szerződésállománya, ugyanakkor hozzáfűzte: a főként az Európai Unió által finanszírozott projektektől nem várható az építőipar beindulása.
A metróépítés, illetve a kecskeméti Mercedes beruházás növelheti az építőipar teljesítményét, míg a nagyobb beruházások befejeződése miatt az autópálya építésektől nem várható ugyanez - mondta Suppan Gergely. Lefelé húzza az építőipar teljesítményét a lakásépítések visszaesése is - fűzte hozzá. A kormányváltás fordulatot hozhat ezen a területen, ám kérdéses, hogy milyen lakáspolitikát és támogatási rendszert dolgoznak ki, ráadásul ennek hatásai sem jelentkeznek azonnal a lakásépítésekben. Emellett pedig még mindig sok az eladatlan lakás.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője is pozitívan értékelte a szerződésállomány alakulását, azonban a lakásszektorban idén ő sem számít fellendülésre. Elmondta: az a kérdés, hogy az új kormánynak lesz-e olyan programja, amelyik ösztönzi a lakásépítést.
Az új szerződéseknél jelentős növekedést regisztráltak az oktatási, sport és idegenforgalmi célú épületekre, vidéki villamospálya-építésre és -felújításra, közműépítésekre, valamint autóút- és útépítésre kötött nagy értékű szerződéseknek köszönhetően. Ehhez kapcsolódóan a szakértő elmondta: ezek láthatóan állami projektek, főként önkormányzati beruházások.
Kondrát Zsolt 2010-ben a tavaly megfigyelt meredek esésnél lassabb, összességében 9-10 százalékos csökkenést vár, de az építőipar teljesítményét befolyásolhatja az állami beruházások alakulása és az, hogy a hitelezés beindul-e.
MTI/Menedzsment Fórum