3p

A pénzügyi válság hatásait az Európai Unió új tagállamai is megérzik, de másképp mint a régi tagországok: az európai átlagnál gyorsabb gazdasági növekedésük és a nagy betétállománnyal, kisebb tőkepiaci kockázattal dolgozó bankrendszerük miatt nem kell bankcsődökre számítaniuk, de az euróövezetből érkező befektetések csökkenése lehetséges, írta szerdán a Le Monde című francia napilap.

A közép-európai országok pénzügyi rendszere viszonylag védettebb a nyugati országokénál, mert a részvénypiacok kicsik és a befektetési bankok ritkák, a piacot jóval inkább a valós gazdaság határozza meg: a vállalatokat elsősorban a bankok és nem pedig a tőzsde finanszírozza. A hitelrészesedés jóval észszerűbb a régióban, mint az Egyesült Államokban, hangsúlyozza a mértékadó francia lap.

A bankok közti bizalomvesztés azonban a térségben is kiválthat láncreakciókat, ugyanis a helyi intézmények a pénzügyi válságtól jobban fenyegetett külföldi bankokból - például a Közép-Európában mindenhol jelenlévő olasz Unicredittől - finanszírozzák önmagukat.

Az azonnali kockázatot a külkereskedelem visszaesése jelenti. A közép-európai országok fő kereskedelmi partnere az euróövezet. Németország importjának 11 százaléka Közép-Európából érkezik, ez az ország Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország fő partnere.

"Az import növekedése az euróövezetben a tavalyi 5,5 százalékról 2,8 százalékra esett idén vissza, és jövőre 1,2 százalékra apadhat" - véli Juan Carlos Rodado, a Natixis befektetési bank szakértője.

Többek között a költségvetési hiány finanszírozásával is nehézségek lehetnek a térségben, mert azok nagyrészt bankközi kölcsönöktől függnek. A közvetlen külföldi befektetések, amelyek a deficitfinanszírozás másik forrását jelentik, szintén csökkennek: Lengyelországban például a közvetlen külföldi tőke- és ipari befektetések az év első felében 6,5 milliárd euróra rúgtak a tavalyi első félévi 7 milliárd helyett.

A pénzügyi válságnak a gazdasági növekedésre gyakorolt hatása máris érzékelhető. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 3,4 százalékra módosította 2009-es előrejelzését az eredeti 4,5 százalékról.

"Mindezek ellenére Közép-Európa továbbra is az áttelepülő európai vállalatok kedvelt térsége marad, mert a keleti és a nyugati országok növekedése közti különbözet érdekli elsősorban a cégeket" - hangsúlyozza Denis Samuel-Lajeunesse, a Cushman and Wakefield France, nemzetközi vállalati ingatlan tanácsadócég elnöke.

Eközben azonban a közép-európai munkavállalók várhatóan hazatérnek a nyugati országokból. A lengyelek hazavándorlása már megkezdődött. Így a külföldi munkavállalók által hazaküldött összegek is csökkenek - mondta a Le Monde-nak Rafal Kierzenkowski, az OECD közgazdásza.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!