Frank-Jürgen Weise, a BA igazgatóságának elnöke a Die Rheinische Post című lap húsvéti számában úgy nyilatkozott, hogy a vándorlási mérleg - a be-, és a kivándorlók különbözete - évente 100 ezer és 180 ezer között lehet 2014-től. Ez nagyjából megfelel az EU-hoz 2004-ben csatlakozott kelet-közép-európai országok állampolgárait sújtó munkavállalási korlátozások felszámolása, vagyis 2011 májusa óta tapasztalható trendnek.
Németországban az utóbbi hetekben feltűnést keltett egy jelentés, miszerint az újabb munkaerőpiaci nyitás a szegénység elől menekülők hullámát indítja Romániából és Bulgáriából Németországba, ami jelentősen megterheli majd a szociális ellátórendszert.
A német munkaügyi hivatal vezetője ezekkel az aggodalmakkal kapcsolatban úgy vélte: a feketemunka és a szegénység előli menekülés jelensége valóban megfigyelhető, "de nem meghatározó a munkaerőpiacon". A 2011-es nyitás előtt is voltak hasonló aggodalmak, de végül nem igazolódtak be - tette hozzá.
A 2011 májusa óta szerzett tapasztalatok alapján a nettó bevándorlás az érintett régióból - a Magyarország, a balti államok, Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Szlovénia alkotta térségből - éves szinten nagyjából 100 ezer főt jelent, akiknek túlnyomó többsége jól képzett munkaerő - hangsúlyozta Frank-Jürgen Weise. Hozzátette: Németországnak évente legkevesebb 200 ezer bevándorlóra van szüksége a szakképzett munkaerő iránti kereslet kielégítéséhez.
A német belügyminisztérium adatai szerint tavaly januártól novemberig 153 ezer román és bolgár bevándorlót regisztráltak. Az uniós csatlakozás évében, 2007-ben a két országból összesen 63 ezren költöztek Németországba, 2011-ben pedig már 146 ezren.
MTI