4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csupán a jogszabályban előírt kötelezettségüket teljesítették a mobilszolgáltatók, de a megszabott árnál lényegesen alacsonyabbal senki sem állt elő a kötelező roamingdíjcsökkentés miatt. A Pannon és a T-Mobile ugyanazokkal az árakkal dolgozik, a Vodafone egyelőre titkolódzik. Mfor.hu háttér.

A határon túli (Mfor.hu montázs)

Hiába az ambíciózus miniszteri nyilatkozatok, hiába az Európai Unió hivatalainak biztatása, a roamingdíjak piacán egyelőre - úgy tűnik - Magyarországon sem lesz verseny.

Legelőször a Pannon és a T-Mobile állt elő saját, az EU kötelező irányelve miatt csökkentett díjaival. Mindkét cégnél ugyanazok az árak: egy másik EU tagállamba indított hívásért 144 forintot kell fizetni, a fogadottért pedig 70 forint 80 fillért. Ezek az árak alig maradnak el az irányelvben rögzített maximális, 147 illetve 72 forintos percdíjtól. A Vodafone egyelőre nem mutatta be saját árait.

Az árak egyeznek

A helyzet - legalábbis az általunk átböngészett mobilos oldalak alapján - külföldön sem jobb. A Nagy-Britanniában működő T-Mobile és Vodafone például szintén teljesen megegyező árakkal dolgozik: mindkét cégnél 38 penny a külföldre irányuló hívások ára, a külföldről érkező hívásokért pedig 19 pennyt kell fizetni. Németországban a Vodafone, a T-Mobile és az O2 szolgáltatók szintén ugyanazokat az árakat állapították meg: EU-tagállamokba 58 eurocentért telefonálhatnak a németek, ha pedig külföldről jön a hívás, 28 eurocentet fizetnek. (Az EU szabály 49 és 24 Eurocentes árakkal számol, de áfa nélkül, ezért magasabbak a bruttó árak.)

Az alapelőfizetésekhez kapcsolódó roamingtarifát a Pannon minden ügyfelénél, kérés nélkül, automatikusan bekapcsolja augusztus 29-ig. A T-Mobile is így tesz, de csak azoknak az előfizetőknek nem kell kérniük az új tarifa bekapcsolását, akik korábban nem választották a cég speciális barangolócsomagját, a World Classicot.

Ez azért érdekes, mert ilyen módon a Magyarországon is népszerű üdülőhelyet, Horvátországot olcsóbban lehet hívni, mint alaptarifával. Márpedig Horvátország nem EU-tagállam, így az olcsóbb Eurotarifa erre az országra nem érvényes. Tehát aki nyár végéig még el szeretne utazni déli szomszédunkhoz, elgondolkodhat azon, hogy érdemes-e hat forintért - ennyivel kerül kevesebbe egy percnyi hívás onnan - feláldoznia a más uniós országokban használható Eurotarifát.

A T-Mobile és a Pannon abban az egy dologban egyébként szorgalmas volt, hogy nem várt a kötelező határidő eljövetelére. Az EU-szabály szerint ugyanis annál az előfizetőnél, aki nem kéri kifejezetten, hogy kapcsolják be nála az új roamingtarifát, elég lenne csak szeptember végén megtenni ezt. Aki viszont valamilyen okból nem akarja, hogy átállítsák az új díjszabásra, ezt jeleznie kell a szolgáltatója felé.

Passport-kontroll

A korábban érvényben lévő árakat tekintve az európai telefonálás csak a (saját Eurotarifáját egyelőre titkoló) Vodafone-nál kerülhet kevesebbe az uniós maximált árnál. A cég Vodafone Passport szolgáltatása ugyanis a partnerhálózatok használatával hosszabb beszélgetéseknél kedvezőbb feltételeket kínál, mint a kötelező ár. Ilyenkor csupán egy kapcsolási díjat kell fizetnie az ügyfélnek, azután tíz percig a belföldi előfizetéséhez kapcsolódó percdíjakért telefonálhat az otthoniakkal. Ha például a Passport előfizetés használatával Franciaországból telefonál haza valaki, a Vodafone Fix 1750 tarifát használva nyolc perc beszélgetésért 563 forintot fizet, míg Eurotarifával más szolgáltatónál 1152 forintot.

Korábban Kóka János kijelentette: versenyre számít a roamingdíjak piacán. A gazdasági és közlekedési miniszter várakozása azonban - úgy látszik - egyelőre nem jött be. Bár a szolgáltatók bevételkiesésének mértékét csak megbecsülni lehet, a díjcsökkentéssel a magyar felhasználók legkevesebb nyolcmilliárd forintot tudnak megspórolni - a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium számításai szerint.

Kóka János egyébként korábban azt is mondta, hogy a bátrabb külföldi mobilozás ellensúlyozhatja a szolgáltatócégek veszteségeit, így akár verseny is elképzelhető a piacon.

A tárca vezetője korábban egyeztetett a cégek vezetőivel, és közölte velük: elvárja, hogy a csökkentés miatt kieső bevételeiket ne próbálják a belföldi telefonálás díjainak emeléséből finanszírozni. A miniszter szerint a tárca és a Nemzeti Hírközlési Hatóság folyamatosan figyelni fogja a szolgáltatók belföldi díjainak alakulását, és ha kell - meg persze tud - beavatkozik.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
A mobilcégek sietnek az új roamingdíjak bevezetésével Kóka a roamingdíjakat is versenyeztetné Zuhanó roamingdíjak: mikor éri meg Eurotarifára váltani?

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!