3p

Nem változtatott a napi 30 millió hordós olajkitermelési kvótán az OPEC - jelentette be a kuvaiti olajminiszter a szervezet bécsi konferenciáját követően, csütörtökön. A hírre a kőolaj ára tovább csökkent.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) a termelési kvóta érvényességi idejét hat hónapra hosszabbította meg, azt a legközelebbi találkozón, jövő év júniusában vizsgálja felül újra - mondta el az iráni olajügyi miniszter. Az Egyesült Arab Emírségek olajminisztere ehhez hozzátette, hogy "nem pánikolunk".

A miniszterek arról is döntöttek, hogy a szervezet elnöki posztját januártól egy évre Diezani Alison-Madueke nigériai olajügyi miniszter tölti be.

Az északi-tengeri Brent hordónkénti ára nyáron 115 dolláron is állt, azóta csaknem 30 százalékkal 80 dollár alá csökkent. Szerdán 77,75 dolláron zárt. Csütörtökön tovább csökkent a Brent ára, négyéves mélyponton 74,36 dolláron is állt, röviddel az OPEC-döntés bejelentése után 2,50 dollár gyengüléssel 75,25 dolláron jegyezték.

Elemzők szerint politikai nyomás, valamint eltérő termelői érdekek állhatnak a döntés hátterében.

Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője elmondta: elképzelhető, hogy az olajkitermelési kvóta megtartása főként Oroszországnak szánt üzenet, mivel az alacsonyabb világpiaci olajárak gazdasági nehézséget okozhatnak az oroszoknak, így még az amerikai olajipar számára is kedvező a döntés, az átmeneti hátrány ellenére.

Az OPEC tagországok viszont rendkívül olcsón termelik az olajat, ezért számukra még mindig profitábilis az iparág.

A nemzetközi olajárak további csökkenése a magyar piacon is megmutatkozik majd, a benzin ára akár további 10-15 százalékkal is csökkenhet az elkövetkező időszakban - mondta az elemző.

Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy a piac a nyomásgyakorlás ellenére is, a kereslet-kínálat kiegyenlítődése által végül stabilizálódni fog.

Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője kifejtette: ugyan a piac 0,5-1 millió hordós csökkentésre számított, voltak tartásra szóló előrejelzések is. Úgy vélte, a döntés hátterében valószínűleg a termelők eltérő érdekei állnak.

Az AP amerikai hírügynökség által idézett szakértők szerint a termelés szinten tartása mögött az OPEC legerősebb és legnagyobb befolyással rendelkező tagja, Szaúd-Arábia "mesterkedése" állhat. Megfigyelők szerint a szaúdiak abban bíznak, hogy olyan alacsony szintre kerül a kőolaj ára, ami mellett már nem lehet nyereséggel palaolajat kitermelni. Ez pedig - legalábbis elvben - arra kényszerítheti a palaolaj kitermelőket, hogy leállítsák a bányászatot, ami viszont újraélesztené az OPEC egykori nagy befolyását az energiapiacon.

Tanulmányok szerint a palaolaj termelése 60 dolláros olajárnál már nem lenne kifizetődő.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!