A nívódíjra pályázó intézménynek pályakövetéssel, adatokkal kell bizonyítani, hogy a nála beiskolázott és szakmai vizsgát tett, tovább nem tanuló, tehát munkát vállaló fiatalok legalább ötven százaléka a szakmájában helyezkedett el, egy éven belül nem váltott szakmát, valamint a pályázat benyújtásakor is dolgozik.

A rendelettervezet szerint évente régiónként legfeljebb öt szakképző iskola, felsőoktatási intézmény részesülhet majd az elismerésben. Ezt követően használhatják a nívódíjas iskola elnevezést, illetve a címmel pénzjutalom is jár.
Ennek összege a tervek szerint el kell érje a költségvetési törvényben meghatározott iskolai szakképzés (szakmai gyakorlati képzés) fajlagos összegének tíz százalékát. A tanulólétszám számításánál a szakképző iskolában a teljes tanulólétszám, felsőoktatási intézményben a felsőfokú szakképzésben résztvevők száma az elnyerhető nívódíj minimális összegének alapja.
A rendelettervezet hangsúlyozza, hogy azok az intézmények nyerhetnek majd a pályázaton, amelyek követik az adott térség munkaerőpiaci igényeit, kiépítik, erősítik kapcsolataikat a gazdaság szereplőivel, a munkaügyi és a tanácsadó szervezetekkel. A sikerességhez szükséges továbbá, hogy tanulószerződések, együttműködési megállapodások segítségével gyarapítsák a gyakorlati képzésben résztvevő tanulók, hallgatók számát.