Ferenczi Andrea, a Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség elnöke:
- Mitől lesz az egyenlő bér és egyenlő bánásmód követeléséből megvalósítható gyakorlat? Mikor és mitől fognak a munkahelyek rájönni, hogy a nők aktív részvétele nélkül nem lehetnek versenyképesek? Egyebek között ezekre a kérdésekre kellene mielőbb és minél kedvezőbb választ keresni.
A Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség ebből a megfontolásból hirdetett pályázatot a "Legjobb Női Munkahely Díj 2007" elnyerésére. A díjjal hagyományt szeretnénk teremteni, alkalmat adni a munkahelyeknek, hogy megmutathassák: milyen karrierlehetőségeket kínálnak a nőknek, hogyan teszik lehetővé képességeik fejlesztését, és mit tesznek azért, hogy dolgozóik a munkát és a magánéletet össze tudják egyeztetni.
A pályázat díjait egy szakkonferencián osztották ki, amelyen a résztvevők elmondták: ahhoz, hogy az esélyegyenlőségből valódi egyenlőség lehessen, nem annyira pénzre, mint inkább szemléletváltozásra van szükség.
Arra, hogy a cégek megtapasztalják: a nők érzékenysége, kitartása, munkabírása, lelkesedése és szorgalma nélkül nem lehetnek igazán versenyképesek. Hogy a vállalatok vezetői lássák: ha a munkáltató nem képes olyan légkört teremteni, amellyel minden dolgozóból az illető képességeinek maximumát sikeresen felszínre hozza, akkor a befektetés nem fog megtérülni.
Ugyanakkor legalább ennyire fontos, hogy a nők is megtanulják: igenis küzdeniük kell saját magukért és érdekeikért, meg kell tanulniuk kellő határozottsággal képviselni értékeiket és eredményeiket.
A pályázat nyertesei bizonyították, hogy mindez már Magyarországon sem csak álom, és ha nem is sokan, de már vannak, akik ezeket a szempontokat és követelményeket át tudták ültetni a gyakorlatba.
Az első díjat a dm érdemelte ki, különösen azzal, ahogy a gyes-ről és gyedről visszatérő dolgozói újbóli munkába állását segítette, illetve amilyen rugalmasan kezelte a munka és a család szempontjainak összehangolását.
A második helyezett Paksi Atemerőmű a nők egészségének megőrzésére összetett rendszert épített ki, és kiemelkedő a 40 év feletti nőkről való gondoskodása is. A harmadik díjas GE Healthcare Division a karriergondozás terén nyújtott kiemelkedő teljesítményt.
Sélei Annamária, az első helyezett dm Kft. személyzeti vezetője:
- Bár a pályázókat több szempont – karrierlehetőségek, egészség és jó környezet megőrzése, készségek fejlesztésének lehetősége – alapján értékelték, én a gyesről, gyedről visszatérő kismamák helyzetének kezelését emelném ki a dm esetében. Ugyanakkor minden bírálati kategóriában a társaságunk nyert.
A cégnek Magyarországon 1800 munkatársa van, ebből 1692 nő és 108 férfi. Középvezetőknél is a nők vannak többen, ez már a nagyszámú női munkaerőből is adódik. A cégvezetésben is találunk hölgyeket, egyikük éppen gyesen van. Jelenleg egyébként 230 fő a gyesen lévők száma, és közülük 46-an dolgoznak a gyermekgondozás mellett.
Nálunk a nők munkába állásának megkönnyítéséhez nagyban hozzájárul a részmunkaidős foglalkoztatás (4-5-6-7 órában). A pályázat benyújtásának időpontjában 1055 fő dolgozott részmunkaidőben. A cégnél számtalan munkakört be lehet tölteni ily módon, legyen szó akár üzletvezető-helyettesről, eladó/pénztárosról, középvezetőről, beszerzőről, asszisztensről, ügyintézőről, műszakvezetőről vagy takarítóról.
Mint látható, az ilyen foglalkoztatás a vezetőknél sem probléma; azok a menedzserek, akik például visszajönnek gyermekvállalás után, ugyanúgy dolgozhatnak négy vagy hat órában. Ugyanakkor ha valaki 2-3 év után jön vissza dolgozni, sok folyamat változik, ezért biztosítunk számára egy betanulási időt, ami a visszajelzések alapján szintén nagyon hasznos.
A dm-nél részmunkaidőben is adott az előrelépés lehetősége, például egy eladó/pénztárosból is lehet üzletvezető-helyettes. Fontos, hogy átjárhatóságot biztosítunk a két munkavállalási forma között, tehát egy részmunkaidőben dolgozó alkalmazott is lehet később teljes munkaidős, illetve ez fordítva is lehetséges.
Odafigyelünk arra, hogy dolgozóink meg tudják teremteni a munka és a magánélet egyensúlyát, így a részmunkaidős foglalkoztatás biztosítása mellett törekszünk arra, hogy az alkalmazottak lakhelyéhez közeli üzletben ajánljunk fel állást. Emellett vállalati rendezvényeket, Családi Napot, Mikulás-ünnepet tartunk, a nálunk tíz éve dolgozók pedig üdülési csekkben részesülnek.
Németh Krisztina, a különdíjas WEST Hungary Consulting Kft. ügyvezető igazgatója:
- Cégünk 51 fővel működik, ebből a létszámból három férfi munkatársunk van. A társaságunk tulajdonosa férfi, én jó magam ügyvezetem a céget. A különböző üzletágak élén szintén női vezetők vannak.
A vállalatunk az indoklás szerint a rugalmas munkaidő, a női dolgozók igényeinek sokoldalú kielégítése és hosszú távú elkötelezettsége miatt kaphatta meg a Szociális és Munkaügyi Minisztérium különdíját. A West Hungary kialakította esélyegyenlőségi politikáját, eszközeivel a különleges adottságokkal rendelkező munkavállalókat támogatja.
A dolgozóknak lehetőségük van rugalmas munkaidőben dolgozni, megválasztani a munkaidő kezdésének és bejezésének időpontját, illetve azt a családi élethez igazítani. Diszkriminációmentes női foglalkoztatást alakítottunk ki: a bérezés és a munkakörök betöltése teljesítmény elvű, ez alapján biztosítunk karrierlehetőséget a cég fejlődése érdekében.
Pozitív diszkriminációt alkalmazunk a családi kötelezettségeket teljesítő munkavállalók esetében: a gyermekgondozáson lévő dolgozókkal aktív kapcsolatot tartunk, a jelentős családi eseményeket anyagilag támogatjuk, lehetőséget biztosítunk a rugalmas munkaidő-beosztásra, illetve az ebbe a csoportba tartozó alkalmazottak szabadságukat családi kötelezettségeikhez igazíthatják.
Annak az oka, hogy egyedüliként indultunk a kis- és középvállalkozói kategóriában, szerintem az lehet, hogy ma ezek a cég a fennmaradásért küzdenek, és nincs idejük illetve anyagi lehetőségük ilyen jellegű intézkedések bevezetésére. Sajnos nem ismerik fel: egy stratégiai és nem rövid távra tervező szemléletmód hosszú távon megtérül.
A cégeknek rá kellene jönniük, hogy humán tőke nélkül nincs gazdasági tőke. Ebből következően a humán tőkébe folyamatosan be kell fektetnünk, nem csak pénzügyi szempontból, de erkölcsileg is.
Kovács Zita
Menedzsment Fórum