3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kőszeg, Dorog vagy éppen Nyírbátor teljes lakossága elférne abban az épületben, amelyet hétfőn avattak fel az Egyesült Arab Emirátusokban. A földkerekség legnagyobb tornya 825 méter magas, liftje pedig egy perc alatt ér fel csaknem fél kilométeres magasságba. A monstrum felállítása mintegy hárommilliárd euróba került – ennyiből már téli olimpiát lehet rendezni.

Hétfőn este újabb luxusberuházást adtak át a lélegzetállító monstrumokban eddig sem szűkölködő, ám nemrég legnagyobb cége csődközeli helyzete miatt az újságok címlapjára került Dubajban: a világ legmagasabb épületének számító Burj Dubajt - amely végül a Burj Chalifa nevet kapta - stílszerűen a világ legnagyobb fény- és lézershow-ja keretében avatták fel.

Egy kisváros elfér benne

Dubaj legújabb tornyának paraméterei mindenesetre döbbenetesek: magassága 825 méter - ez 316 méterrel több, mint az eddigi listavezető tajvani "Taipei 101" felhőkarcolóé -, és összesen 12 ezer embernek szolgál majd lakó- vagy munkahelyül. Nem véletlen, hogy sokan a világ első függőleges városaként aposztrofálják az építményt, ahol cakk und pakk elférne egy magyarországi kisváros - például Kőszeg, Dorog vagy éppen Nyírbátor.

A 190 emeletes torony az építést végző Emaar helyi konszern szerint "a világ elitjének szolgál majd otthonul" - ennek megfelelően egy hotel mellett luxuslakások, luxusüzletek és felsőkategóriás éttermek is helyet kaptak benne. Az épület felső harmadában, 454 méter magasan megtalálható egy kilátó is, ahova - a Spiegel szerint - egy perc alatt visz fel a lift.

A luxuskivitelnek megfelelően a költségek is horribilisak: a 2004-ben kezdődött beruházás több mint hárommilliárd eurót emésztett fel. Összehasonlításul: München városa körülbelül ennyiből rendezné meg a 2018-as téli olimpiát. (Már ha megkapja a rendezés jogát – erről 2011 nyarán dönt majd a Nemzetközi Olimpiai Bizottság – a szerk.)

Újabb szuperprojektek kilátásban


A világ nyolcadik csodájaként is emlegetett, tavaly átadott Pálmasziget (Palm Jumeriah) és a ma felavatott Burj Chalifa után egyébként már újabb szuperprojekteken töri a fejét az emírség: az újabb mesterséges szigetcsoport neve szerényen "A világ" (The World), és több mint 300 kisebb-nagyobb szigetből áll. Ezek partvonalai a bolygó földrészeinek és országainak körvonalait rajzolják meg, egy világtérképhez hasonlóan.

Bár az építkezést, valamint a következő megaprojekt, az Univerzum (The Universe) nevű szigetcsoport előkészületeit a világméretű gazdasági válság nyomán leállították, azok a The National című dubaji lap jelentése szerint "hónapokon belül" tovább folytatódnak. "A világ" építési munkálata és a szigetek több mint 70 százaléka már vevőre is talált.

A csőd közelében

Érdekesség, hogy ezek a projektek a Dubai World állami fejlesztési társaság nevéhez kötődnek, amely novemberben hiteltörlesztési haladékot kért. A becslések szerint 30 és 60 milliárd dollár közötti adóssággal küszködő céget a fizetésképtelenségtől egy egyesült arab emírségekbeli társállam, Abu Dzabi mentette meg, amely 10 milliárd dollár támogatást adott Dubajnak az állami vállalat adósságtörlesztéseinek megkönnyítésére.

Igaz, a Die Presse című osztrák lap szerint a gyorssegély csak 2010 áprilisáig biztosítja a holding és főként a hozzá tartozó Nakheel ingatlanfejlesztési társaság stabilitását.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!