4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az államháztartási hiány további csökkentése, és a gazdaság növekedési pályára állítása 2010-től, a Brüsszelnek elküldendő aktualizált konvergencia program két leglényegesebb eleme - mondta Keller László, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén, amelyen napirend előtt a közszféra 13. havi illetményét kompenzáló egyezségről tájékoztatták a jelenlévőket.

Péntek hajnalban egyezség született az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság és kormány között a közszféra 13. havi illetményének kompenzálásáról, amelynek eredményeképpen a január 12-re meghirdetett sztrájkot a szakszervezetek nem tartják meg - jelentette be Simon Gábor, a kormányzati oldal szóvivője, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) államtitkára.

A tárgyalások, amelyek megállapodással illetve összefoglalóval zárultak, azt rögzítik, hogy a közszféra dolgozói a 13. havi illetmény 2009. évi felfüggesztése helyett havi bruttó 180 ezer forintos illetményig teljes mértékben kompenzációt kapnak havi 8,33 százalékos mértékben, afölött pedig havi bruttó 15 ezer forint összegben - ismertette a részleteket Herczog László, az SZMM szakállamtitkára.

"Amit aláírtunk az nem megállapodás, de lehetőséget teremt a későbbi megállapodásra" - közölte Varga László. A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke idézte a tárgyalásokon résztvevő Csizmár Gábort, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárát, aki szerint "a most született egyezség egy olyan fegyverszünet, amely értékesebb lehet egy rossz békeszerződésnél".

A most aláírt egyezség 14,5 milliárd forint összegű kiadást jelent a költségvetésnek - felelte az MTI kérdésére Herczog László szakállamtitkár.

2011: három százalékos infláció, 2,5 százalékos GDP-növekedés

A világban szétterjedt pénzügyi és gazdasági válság miatt jövőre a GDP 0,9 százalékkal visszaesik, 2010-től ugyanakkor már 1,6 százalékos, 2011-ben 2,5 százalékos gazdasági növekedés várható - mondta Keller László, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára, ismertetve az aktualizált konvergencia programot. A tervezett infláció jövőre 4,5 százalék, 2010-ben 3,2 százalék, 2011-ben három százalék - tette hozzá az államtitkár.

A külgazdasági előrejelzés szerint a kivitel 2009-ben 3,9 százalékkal, 2010-ben 5,8 százalékkal, 2011-ben 8,5 százalékkal nő, míg a behozatal jövőre 2,4 százalékkal, 2010-ben 5,2 százalékkal, 2011-ben pedig 8,2 százalékkal.

Miután a jelenlegi helyzetben az államháztartási hiány növekedésével járó gazdaságélénkítő intézkedésekre nincs lehetőség, a válság kedvezőtlen hatásait a kormány a költségvetésen belüli átcsoportosításokkal, illetve a költségvetésen kívüli eszközökkel enyhíti - magyarázta a pénzügyi tárca államtitkára, megemlítve a kis és közepes vállalatok számára biztosított 1400 milliárd forintos összeget.

Az államháztartási egyensúly tovább javul: a GDP arányos hiány az idei 3,4 százalékról, jövőre 2,6 százalékra, 2010-ben 2,5 százalékra, 2011-ben 2,2 százalékra - hangsúlyozta Keller László.

A bruttó államadósság, a tartalékokat bővítő nemzetközi hitelek nyomán idén a GDP 71,1 százalékát teszi ki, jövőre a mutató 72,5 százalék, 2010-ben 72,2 százalék, 2011-ben 69 százalék lesz - közölte az államtitkár, kiegészítve azzal, hogy a nemzetközi hitelekkel szűkített úgynevezett tisztított mutató GDP arányosan idén 65,4 százalék, 2009-2010-ben 67,8-67,8 százalék.

Az aktualizált konvergencia program kapcsán Keller László arról is beszélt, hogy a kormány fel kívánja gyorsítani az euró előszobájának számtó ERM 2 rendszerbe való belépést, amelyről a tárgyalások megkezdése Brüsszellel 2009 végén kerülhet sor. Ezzel egy időben a társadalmi párbeszéd is megindulhat az euró bevezetéséhez szükséges reformokról - tette hozzá.

A munkaadói oldal nevében Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke további gazdaságélénkítő lépéseket szorgalmazott, a munkavállalói oldal nevében pedig Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke a munkahelyek megőrzésének elsődlegességét és a foglalkoztatást bővítő stratégia szükségességét hangsúlyozta.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!