A társaság közbeszerzési eljáráson kívül választja ki azt a gyógyszerforgalmazót, amelyik ellátja a posta autókat gyógyszerekkel. A szóvivő szerint azért nem kell közbeszerzési tendert kiírni, mert ez a tevékenység nem tartozik az egyetemes postai szolgáltatás alá.
Tomecskó Tamás elmondta, a gyógyszerforgalmazó határozza meg azt az 50 legfontosabb vény nélkül megvásárolható gyógyszert, ami kapható lesz a mobilpostákon.
Kiemelte: a múlt héten beadták a gyógyszerforgalmazási engedélyhez szükséges hiánypótlást az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálathoz (ÁNTSZ), amelynek 30 napja van arra, hogy elbírálja a kérelmet.
A szóvivő elmondta, hogy a posta számára mintegy 20 millió forintos beruházási költséget jelent a 350 jármű hűtőgépekkel történő felszerelése, ami feltétele a gyógyszertárolásnak. Az érintett postai munkatársak a mobil postai gyógyszerértékesítés megindulásáig megkapják a minimális szakasszisztensi képzést, ami tevékenységük végzéséhez szükséges.
"Ha valakinek kérdése lenne a gyógyszerekkel kapcsolatban, akkor a választ a gyógyszerforgalmazónál működő diszpécserközpontban kaphatja meg" - hangsúlyozta a szóvivő.
A kamara tiltakozik
"A Magyar Gyógyszerészi Kamara véleménye szerint a szakszerű és demokratikus döntéselőkészítés elvének nem felel meg, hogy a kormány úgynevezett mozgó gyógyszertárak létesítését tervezi, miközben sem a szakmával, sem a szaktárcával ebben a témában még előzetes egyeztetések sem folytak" - olvasható a Magyar Gyógyszerészi Kamara közleményében.
A kamara szerint ez az ellátási forma a jelenleg hatályos jogszabályokból nem vezethető le, és a gyógyszer-gazdaságossági törvény módosítását, valamint rendeleti szintű szabályozást is igényel a mobilpatikák létrehozása.
Budai Bernadett kormányszóvivő vasárnap közölte, hogy mozgó patikák bevezetését tervezi a kormány. Ezek főként olyan településeken működnének, ahol nincs hagyományos gyógyszertár.