Informális tanácsi ülésen a miniszterek abban állapodtak meg, hogy percenként mintegy ötven eurócentet határoznának meg a barangolási díjak felső plafonjaként. (Az árba nem értendő bele a tagállamok által kivetett áfa értéke.) A miniszteri ülést követően Viviane Reding távközlési biztos kijelentette, reméli, hogy negyven centnél nem lesz magasabb a roamingdíj végső felső határa.
A külföldön fogadott hívások díjaival kapcsolatban a biztos nem említett konkrét küszöbértékeket, azonban szóvivője az AFP szerint 25 centes limitről beszélt. Az Európai Bizottság emellett azt is el szeretné érni, hogy a külföldön történő helyi hívás (például egy magyar turista Franciaországban rendel egy taxit) esetében csak 33 cent legyen a felső küszöb.
Az elvi megállapodást követően a tagállamok intenzív tárgyalásokat folytatnak majd a konkrét részletekről. A végső egyezségre a június 6-7-i ülésükön bólinthatnak rá a távközlési miniszterek, miután az Európai Parlament májusban szavaz a kérdésről. Kedvező döntés esetén így pedig már júliusban, vagyis a nyaralási szezon kezdetén hatályba léphet a roamingdíjak csökkentésére vonatkozó közösségi jogszabály.
A bizottság még tavaly júliusban terjesztette be javaslatait a barangolási díjak lefaragására, miután értékelése szerint a szolgáltatók nem reagáltak megfelelő módon a díjak 70 százalékos csökkentésére vonatkozó brüsszeli felhívásra. Viviane Reding arra tett javaslatot, hogy mind a nagykereskedelmi, mind a kiskereskedelmi díjaknál határozzanak meg felső határt a szolgáltatók számára. A díjmaximalizálásra vonatkozó brüsszeli terv meghirdetése után több társaság bejelentette, hogy mérsékli a díjait. Szakértői felmérések szerint ez a legtöbb felhasználó számára 40 százalékos díjcsökkentést jelent a külföldi hívásoknál, olvasható a Világgazdaságban.