4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy-egy munkáltató esetében gyakran előfordul, hogy a jelentkező nem felel meg az ott támasztott elvárásoknak. Mindez azonban korántsem jelenti azt, amit időnként sok pályakezdő vagy állás nélkül maradt ember érez, vagyis, hogy rá már egyáltalán nincs is szükség. Érdemes megtanulni önmagunk értékelését. Önmenedzseléssel, karriercélokkal, önbizalommal sokkal könnyebb előrejutni. Mfor.hu tippek.

Önmenedzselés elismert értékek alapján

Negyedik lépés: Azonosulok az értékeimmel

A legfontosabb lépéseket már megtettük magunkért: tudjuk, milyen értékeink vannak, ennek megfelelő állásra pályáztunk és - újra írt önéletrajzunknak hála - előbb vagy utóbb visszahívnak minket. Kétségbeesés helyett legyen a szemünk előtt, hogy ez egy új lehetőség a bizonyításra. Tudatosítsuk: „Értékes vagyok, határozott vagyok.”

Ezen felül azonban tartsuk be az aranyszabályokat is: időben érkezzünk az interjúra, rendezett üzleti öltözéket viseljünk, pályázati anyagunkból vigyünk magunkkal egy példányt és nem utolsó sorban kiállásunk legyen természetes, magabiztos.

Az interjú után a legtöbb munkáltató visszahívást ígér, de egy, másfél hétnél tovább ne várakozzunk mi sem! Hívjuk fel a munkáltatót és érdeklődjük meg a döntés idejét, vagy írjunk egy e-mailt azzal, hogy a döntést már nagyon várjuk, mert szeretnénk az adott cégnél dolgozni.

Meglepő, hogy sok esetben ez a visszahívás dönti el egy-egy állás betöltését, hiszen a munkáltatók legtöbbje úgy gondolkozik: "Ha a jelöltet ennyire érdekli a döntés, bizonyára valóban nagyon érdekli az új állásunk."  

Ötödik lépés: Tervezzünk reális karriert és tegyünk érte!


Sok személyzeti tanácsadó szerint fontos, hogy ha már állásunk van, tisztában legyünk azzal: rövidebb és hosszabb távon milyen anyagi és erkölcsi célok fontosak számunkra. Ennek megfelelően alakítsuk kapcsolatainkat is. Egy érdeklődő e-mail, egy kávé melletti rövid beszélgetés csak lendíthet a céljainkon! Ne féljünk kezdeményezni, hiszen veszíteni nem veszíthetünk rajta.

A kapcsolatépítésen felül lessük el mások karrier-stratégiáját is és hasznosítsuk! Nem ritka, hogy valaki gesztus értékű ajándékot, képeslapot küld üzleti ismerősének az év közbeni alkalmakra, s az ötletek sora kimeríthetetlen.

A másoktól való tanulásra kiváló lehetőséget adnak a továbbképzések és a szakmai rendezvények is, amelyeken a kapcsolatépítésen túl szakmai fogások eltanulására is alkalom nyílik.

Miközben ismerkedünk a szakma képviselőivel, figyeljünk a többi résztvevőre: hogyan, milyen módszerekkel, milyen irányba építik kapcsolataikat. Nem mellékes, hogy az ilyen rendezvényeknek saját magunk reklámozásában is nagy szerepe lehet. A bemutatkozó beszélgetéseknél emeljük ki szakmai tapasztalatunkat, kompetenciánkat és bátran alkalmazzuk a korábban látott módszereket.   

Hatodik lépés: Én értékes vagyok és mások is azok


Végül, de nem utolsó sorban megemlítenénk egy pszichológiai tényezőt. Megfigyelték, hogy az emberek életciklusa folyamatosan négy pólus között mozog, ami komolyan befolyásolja az emberek karrierútját is - habitustól függően más-más intenzitással.

Vannak, akik másokkal és önmagukkal is elégedettek. Vannak, akik önmagukkal nem elégedettek, másokkal viszont igen, s vannak, akik másokkal nem elégedettek, csupán önmagukkal. A negyedik csoportot azok alkotják, akik sem önmagukkal, sem pedig másokkal nem elégedettek - általában sajnos ide sorolhatóak azok, akik huzamosabb szolgálati idő leteltével - például csoportos leépítés miatt - hirtelen állás nélkül maradnak. Jobb esetben csak átmenetileg gondolják úgy, hogy minden erőfeszítés felesleges, ám hosszabb távon komoly károkat okozhatunk önmagunknak, ha nem próbálunk tudatosan újra "építkezni".

Ahhoz ugyanis, hogy az önmenedzselés működjön, az első lépés saját értékeink felismerése. Bár tudományos kutatások támasztják alá, hogy a magyar emberek hajlamosak a negatív gondolkodásra, ez nem jelenthet mentsvárat senkinek sem.

Mint az az egyik korábbi karrierelőadáson elhangzott, "a magyar munkavállalókkal az a gond, hogy nem bíznak önmagukban. Ezt mások is megérzik és ennek megfelelően fogják kezelni őket. Meg kell tanulnunk értékeinknek megfelelően viselkedni, mások értékeit elismerni és mindebből erőt meríteni a személyes fejlődéshez". Végül fel kell ismerni azt, hogy az önmenedzseléssel senki másnak nem tartozunk, csakis és kizárólag önmagunknak.

Garai Katalin


Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!