A reálfolyamatokat szintetizáló bizalmi index is magasabb az áprilisinál, (mélypontja 35 ponttal januárban volt) júliusban 44 pontra nőtt, mivel mindhárom tényezője (termelési kilátások, rendelésállomány, késztermék-készletek inverze) kedvező irányban változott.
A termelési prognózis, amely 2008. április és 2009. január között negyedévről negyedévre jelentősen romlott, 2009 áprilisban és júliusban - bár negatív maradt, de - javult. A késztermék-készletek szintje, miután a vállalkozások készleteikből igyekeztek kielégíteni a termékeik iránti keresletet, számottevő mértékben csökkent az elmúlt hónapokban.
A rendelésállomány szintje júliusban is kifejezetten kedvezőtlen maradt, de a gyenge eredmény is javulást jelent nemcsak a januári mélyponthoz, de az áprilisi eredményhez képest is. A belföldi és export-rendelésállomány egyaránt alacsony, az exporté a belföldinél kevésbé.
A kereslet hiánya júliusban a vállalkozások 76 százalékának (áprilisban 78 százalékának) termelésbővítését akadályozta. Kismértékben, de csökkent a bizonytalan gazdasági környezet rendkívül magas említettsége is (a januári 66 százalék és az áprilisi 62 százalék után 59 százalék). Ugyanakkor nem mérséklődött a finanszírozási nehézségeké: az áprilisi 40 százalék után júliusban is 39 százalék volt.
A termelés csökkenésével összhangban viszonylag kevés cég említette termelésbővítési korlátként a szakképzett munkaerő hiányát (júliusban és áprilisban is 13-13 százalék). Az értékesítési kilátások összességükben javultak. A beszerzések csökkentése - köszönhetően a mérséklődő termeléscsökkenési várakozásoknak és az alacsony készleteknek - kevésbé általános, mint áprilisban volt.
A rövid távú előrejelzés alapján a feldolgozóipari vállalkozások létszámának csökkenése a második félévben is folytatódik, a csökkenés azonban kevésbé lesz általános, mint az első félévben volt.
A feldolgozóipari kapacitások kihasználtsága alacsony (71 százalék), az elmozdulás azonban júliusban is pozitív irányú volt. A kapacitás-kihasználtság következő 12 hónapra vonatkozó prognózisa az áprilisihoz képest határozottan javult.
A vállalati menedzserek a magyar gazdaság helyzetét júliusban valamelyest kedvezőbben értékelték, mint áprilisban, és várakozásaik a makrogazdasági kilátásokat illetően határozottan javultak. Növekedett a gazdaság helyzetének javulását, és csökkent a romlását várók aránya.