Tíz megkérdezettből közel hat szerint családja egy év múlva rosszabb anyagi körülmények között fog élni, mint most. Drasztikus változás, hogy míg 2006 tavaszán a tíz százalékot sem érte el azoknak az aránya, akik családjuk anyagi helyzetének folyamatos romlását érzékelik, addig júniusban már 34 százalék látja úgy, hogy családja idén rosszabb anyagi helyzetben van, mint tavaly és jövőre még rosszabb helyzetben lesz. Negyed évvel ezelőtt a fogyasztók közel fele számított magasabb jövedelemre a következő 12 hónap során - ez az arány most a 30 százalékot sem éri el.
Romló gazdasági helyzet, kétszámjegyű infláció
Nemcsak a saját anyagi helyzetüket ítélik meg borúlátóbban a családok, hanem az ország gazdasági helyzetét is. A GFK szerint márciushoz képest 41-ről 57 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint az ország most rosszabb gazdasági helyzetben van, mint egy évvel ezelőtt. A következő 12 hónap során a megkérdezettek 56 százaléka a jelenleginél rosszabb gazdasági helyzetre számít. Ez számottevő változás márciushoz képest, amikor a válaszadóknak csak egyharmada prognosztizált romló gazdasági helyzetet egy év távlatában. Hosszabb távon hagyományosan optimistábbak vagyunk, így öt évre előretekintve még mindig a jobb gazdasági helyzetre számítók dominálnak.
Lényegesen romlottak a munkanélküliségre vonatkozó várakozások is. 33 százalékról 66 százalékra nőtt azok aránya, akik a következő évben növekvő munkanélküliségre számítanak. Szintén többen várnak növekvő hitelkamatokat: a márciusi 45 százalék után a megkérdezettek majdnem 70 százaléka. Több mint két év után ismét meghaladja a 90 százalékot azoknak az aránya, akik a következő 12 hónapban növekvő árakra és kétszámjegyű inflációra számítanak.
Menedzsment Fórum