3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Oroszország egyebek mellett a gépjárművekre kiszabott vám emelésével ösztönözni fogja, hogy a külföldi autógyárak Oroszországban nyissanak üzemeket - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz kormányfő a Rosszija 24 televíziónak nyilatkozva hétfőn.

Hangsúlyozta, hogy ez hosszabb távra szóló elképzelés: előbb a használt, majd később az új autók behozatali vámját emelik majd, s ennek nincs akadálya mert Oroszország nem tagja a Kereskedelmi Világszervezetnek (WTO).

Ugyanakkor jelezte, hogy nem akarják aláásni a külföldi autógyárak oroszországi forgalmát, hanem arra számítanak, hogy azok az országon belül alapítanak termelő üzemeket úgy, hogy közben fokozatosan átadják a technológiákat, növelik a termelékenységet és javítják az orosz szakemberek képzettségét.

A kormányfő hozzátette, hogy Moszkva ezt már évek óta javasolja partnereinek, s nem fogja engedni, hogy a külföldi cégek kifutott termékeiket hozzák ide, de megérti, hogy mindez nem megy egyik pillanatról a másikra.

Putyin szólt arról is, hogy az orosz hajóépítők termékeire és a katonai repülőgépekre olyan nagy a nemzetközi kereslet, hogy nincs elég kapacitás a kielégítésére, és hasonló a helyzet az orosz SZ-300 és SZ-400 típusú légelhárító rakétákkal is, ugyanez viszont a polgári repülőgépekre és hajókra nem érvényes. Kijelentette: Oroszország korszerű műszaki színvonalon újra ki akarja építeni a nem katonai célokat szolgáló repülőgépek és hajók gyártását. Véleménye szerint átalakításokkal ez nem oldható meg, az iparágat újra fel kell építeni. "Ezt nem kell szégyellni, hanem a legmagasabb színvonalat képviselő partnereket kell megnyerni hozzá" - mondta.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy az Amuri területen épülő, úgynevezett Keleti űrrepülőtér létrehozása nemzetbiztonsági kérdés, mert Oroszországnak saját területéről szabad hozzáférést biztosít a világűrhöz. Hangsúlyozta azonban, hogy folytatódik az együttműködés Kazahsztánnal. Ott van az eddig használt Bajkonur űrrepülőtér, amelyet az orosz fél egy 2050-ig érvényes szerződés alapján bérel. Emellett használatban van Pleszeck is, de az eredetileg katonai célra épült.

Végül elmondta: Oroszország kapacitás hiányában nem tud segíteni az Európai Uniónak saját Galileo navigációs rendszere kiépítésében. Hozzátette: Moszkva korábban javasolta a közös fejlesztést, de Európa elzárkózott ettől, és a két fél külön-külön látott munkához. Most Oroszország Glonaszsz navigációs csoportja 25 szputnyikból áll, míg Európának mindössze két szputnyikja van Föld körüli pályán. Kérték Oroszország segítségét, de erre sajnos nincs mód, mert a kapacitást túlterhelik az orosz felbocsátások is, ugyanis a Glonaszsz rendszer zavartalan működéséhez még két-három mesterséges holdra van szükség.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!