Kikre nincs
"Attól ma már nem ájul el senki, ha valaki külföldön tanult" - világítja meg az érem másik oldalát a hr-szakértő, miért nem egyszerű munkát találni. "Ha szakmailag nem azonnal akarja valaki megváltani a világot, akkor azért jó esélyei vannak" - véli Balázsy. Saphier viszont azt hozza fel a külföldön élők mentségére, hogy ők azt szeretnék, ha megbecsülnék az itthon sok esetben fel sem fogható tudást, ami a hazajövetellel ismét Magyarország szellemi tőkéjét gyarapítaná.
Bajban a tudományos fokozatúak
A kht. kétheti rendszerességgel találkozókat tart, ahol kötetlen beszélgetés formájában oszthatják meg a tudást a már hazatértek és az azt csak fontolgatók. A csütörtök esti rendezvényen résztvevők közt gyors "felmérést" végezve e cikk írója többek közt hazaköltözésen töprengő kutatót, két éppen Kanadába készülő fiatal lányt, egy Budapest és Brüsszel közt ingázót, egy SAP specialistát és egy jogász-közgazdász végzettségű, továbbá egy építész fiatalembert talált.
Ez utóbbi két szakmával "Dunát lehet rekeszteni itthon is", ahogy Balázsy Krisztina fogalmazott, így talán nem is csoda, hogy a jogász-közgazdász úriember már újabb külföldi munkára készül. Hogy minek van igazi keletje ma Magyarországon? A szakértő a pénzügyi végzettséget említette és bizonyos kereskedelmi területen szerzett gyakorlatot, de főként akkor, ha csak 1-3 évet töltöttünk távol.
Istvánko Viktória