Mind a Brüsszeli Bizottság, mind francia kormányzati és üzleti körök elégedetten fogadják az európai energiapiacok liberalizálásáról született nagy kompromisszumot. A tizenöt szakminiszter ugyanis végül megállapodott, tehát a csaknem egy évtizeden át ellenálló francia fél egyetértésével is döntött úgy, hogy 2007-től egybenyitja a gáz- és elektromosáram-piacot az akkor már jócskán kibővült, egyebek közt Magyarországgal is kibővült Európai Unióban, méghozzá nemcsak a közületi, hanem a magánfogyasztók számára is.
A Brüsszeli Bizottság 2005-öt javasolta eredetileg, ám Franciaország elszántan érvelt a 2009-es határidő mellett, végül a kompromisszum a mostani elnöki perióduson túli időpontot rögzít. Ugyanakkor a franciák azt kérték és kapták cserébe, hogy 2006 januárjában a Brüsszeli Bizottság jelentésben elemezze az addig már liberalizált közületi energiapiac tapasztalatait és ha ezek a tapasztalatok nem lennének pozitívak, akkor javítóintézkedéseket hozzon, mielőtt a háztartások is a liberalizált uniós energiapiacra lépnének.
Öt éven belül teljesen liberalizált lesz az európai energiapiac
Tízéves huzavona végére tett pontot az a mai brüsszeli döntés, amely az Unió energiapiacát nyitja meg a tagországok rivális vállalatai előtt. A döntés kulcseleme, hogy a piaci liberalizáció nem csak a vállalatokat, hanem a magánfogyasztókat is érinti.