Márpedig a kocsmárosok igyekeznek kedvére tenni a cigarettázóknak: a pubok előtt kályhákat állítottak fel, hogy aki káros szenvedélye miatt kiszorul a helyiségből, az se fázzon, amikor két sör között rágyújt. Paul Waterson, a skót kereskedelmi szövetség vezetője szerint a jelentés végre valós képet ad a vendéglátósok problémáiról.
A londoni kormányt azonban nem hatják meg ezek az érvek. Andy Kerr egészségügyi államtitkár kijelentette: nem gazdasági, hanem egészségügyi megfontolásokból vezették be a dohányzási tilalmat. Áprilisban Walesre, a nyáron pedig Angliára is kiterjesztik a minden munkahelyre - így a vendéglátó-ipari létesítményekre is - érvényes dohányzási tilalmat.
Európai szinten e téren azonban Írország jár az élen. A zöld szigeten már három éve nem szabad az éttermekben és a sörözőkben rágyújtani. Az ír tapasztalatok azt mutatják, hogy a csaposok és felszolgálók egészsége valóban sokat javult a szigorú szabályozásnak köszönhetően. Az IEA most kiadott jelentése dacára nem biztos, hogy a kocsmák tulajdonosainak hosszabb távon is veszteséget okoz a dohányzási tilalom.
A kontinensen is népszerűsödik a tiltás
A Nagy-Britanniában több mint 660 sörözőt működtető JD Wetherspoon vezérigazgatója, John Hudson szerint nagyon sikeresnek bizonyultak a cége által létesített füstmentes pubok, és ezek számát a törvényi szabályoktól függetlenül is bővíteni szeretnék. A kontinensen is egyre több ország követi az angolszász példát. A svájci kantonok közül Tessin ez év áprilistól vezet be teljes dohányzási tilalmat a vendéglátóhelyeken, és a közeljövőben több más kanton is hasonló lépést tervez.
Belgiumban az éttermekben nem szabad rágyújtani, a kocsmákban és bárokban viszont igen; Dániában az idén tavasztól az éttermeken kívül a száz négyzetméteresnél nagyobb kocsmák is füstmentessé válnak, Franciaországban 2008 januárjában lép életbe a teljes körű dohányzási tilalom. A többi európai országban általában a dohányzó és a nemdohányzó helyiségek elkülönítését írja elő a törvény.
A magyar kormányzat nem tervezi a nemdohányzók védelméről 1999-ben hozott törvény szigorítását. A vendéglátó-ipari egységekben a hatályos szabályok szerint dohányzó és nemdohányzó részt kell kijelölni és biztosítani kell a szellőztetést - mondta a Világgazdaságnak Péterfia Éva, az Országos Tisztiorvosi Hivatal népegészségügyi főosztályvezetője.