3p

Nagyon komoly bevételhez juthat a két nagy kereskedelmi csatorna miután engedélyt kapnak arra, hogy pénzt kérjenek a műsoraik sugárzásáért a kábelszolgáltatóktól.

Egy átlagos jogszabályhoz képest meglehetősen tömören fogalmaz a Magyar Közlönyben hétfőn megjelent 86/2016. (IV. 25.) kormányrendelet. A csupán két paragrafusból álló szabály szerint ugyanis „A jelentős befolyásoló erejű lineáris audiovizuális médiaszolgáltató – a műsorterjesztővel kötött megállapodás alapján – a legnagyobb átlagos közönségarányú médiaszolgáltatása tekintetében is jogosult programdíjra.”

Mindez azt jelenti, hogy óriási alkudozás indul majd a következő időszakban a kábelszolgáltatók és a két nagy kereskedelmi televízió, az RTL Klub és a TV2 között. A kábelszolgáltatók vélhetően igyekeznek minél lentebb szorítani az árakat, hiszen minden egyes forint, amit kifizetnek a két nagy médiavállalkozásnak, az a fogyasztókon csapódhat le. A rezsicsökkentést a zászlajára tűző kormány azonban aligha nézne jó szemmel egy, az előfizetésekhez képest jelentős százalékos emelést jelentő drágítást. Nagy kérdés ugyanakkor, hogy az RTL Klub és a TV2 mennyire lesz visszafogott a tárgyalások során. Az biztos, hogy az alkupozícióik erősek, hiszen vélhetőleg komoly felháborodást váltana ki az előfizetőkből, ha ezek a csatornák eltűnnének a kínálatból.

Néhai sztárok, akik még mindig vagyonokat keresnek

Más kérdés, hogy eredetileg a csatornák két évvel ezelőtt már jogosultságok kellett volna, hogy kapjanak erre. 2014-ben azonban a kormány felfüggesztette a díjbeszedés lehetőségét, amely összefüggött azzal, hogy igyekeztek minden eszközzel ellehetetleníteni az RTL Klubot. Akkor vezették be a forgalom után felszámított erősen progresszív reklámadót, illetve függesztették fel a kábeltévéktől szedhető díjakat.

Dirk Gerkens, az RTL Klub akkori (a TV2 jelenlegi) vezetője annak idején úgy vélekedett, szerinte mivel egyetlen szolgáltató kínálatában sincs ingyenes csomag, a vita a díjakról mondvacsináltnak tűnik. Az előfizetők most is pénzt áldoznak arra, hogy különböző tévécsatornákat nézhessenek, tehát szó sincs arról, hogy a két nagy kereskedelmi tévé igényével jönne létre új helyzet. Mint akkor elmondta, az időzítés érdekes volt, akár az is lehet a célja a lépésnek, hogy a reklámadón elszenvedett veszteségeiket ne tudják kompenzálni.

A médiavállalatok igényei kapcsán számos találgatás röppent fel, ezek egy része vélhetőleg a kábelszolgáltatóktól származott, és a kiszivárogtatott összegekkel szerettek volna nyomást gyakorolni a tévékre. Mind az RTL, mind a TV2 esetében 1 euró körüli összegek jelentek meg a sajtóban, ezt azonban mindkét tévénél túlzónak tartották. Ugyanakkor 2014 őszén Gerkens utalt arra, hogy a nézettség alapján akár még a 300 forint körüli összeg sem lenne túlzás.

A megjelent rendeletre reagálva az RTL Klub és a TV2 is örömmel fogadta a változást. Közleményében az RTL Magyarország azt írta, üdvözli a kormány döntését. Szerintük az elmúlt években a médiapiac jelentős átalakuláson ment át: a digitális átállás és a fragmentáció következtében a csak reklámbevételre alapuló üzleti modell a televíziózásban a világ számos országában, így Magyarországon sem tartható már fenn. A hétfői döntés lehetővé teszi, hogy a helyi tartalmat legnagyobb mennyiségben sugárzó kereskedelmi műsorszolgáltatók alkalmazkodhassanak a megváltozott piaci körülményekhez. A TV2 is indokoltnak tartotta a döntést, mint fogalmaztak, végre ők is kérhetnek terjesztési díjat, ahogy ezt a piac legtöbb szereplője már korábban is megtehette.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!