Aprópénzre lehet-e váltani a szabadságot? Mikor jár a pótszabadság?
Mennyi szabadnap legyen átvihető?
A munkaügyi tárca illetékesei a pénteki döntés előtt nem kívántak nyilatkozni a kérdésben. Úgy tudjuk, hogy a minisztérium javaslata szerint az alapszabadság (azaz 20 nap) háromnegyedét kötelező lenne kiadni a tárgyévben, és csupán a maradék lenne átvihető - megfelelő indokkal - a következő évre.
A szakszervezetek korábban azt szerették volna elérni, hogy csökkentsék a tárgyéven túli hat hónapos időt, de ezt a kormány és a munkaadók is elvetették. A munkavállalók képviselői számára most egy olyan megoldás lenne szimpatikus, mely szerint a szabadság kétharmadát ki kellene adni az adott évben, s csupán a fennmaradó részt lehetne csúsztatni.
A munkaadói oldal általunk megkérdezett képviselői úgy nyilatkoztak: minden ésszerű javaslatra nyitottak, hisz számukra a legfontosabb, hogy időben megegyezés szülessen. Mivel április elsejétől már nem érvényesek az eddigi rendelkezések, ezért jelenleg teljes bizonytalanság övezi a szabadságolás rendjét, s a munkáltatók nem tudnak előre tervezni.
Pénz vagy pihenés
Felmerült egy olyan munkaadói javaslat is, hogy amennyiben a dolgozó átvisz szabadnapokat a következő évre, azt - saját kérésére - készpénzzel meg lehessen váltani, vagy - szintén az ő kérésére - a második fél évben is ki lehessen adni. "A szabadság pihenésre való, és ehhez mindenkinek joga van. Jelenleg csupán a cégtől való távozás esetén indokolt a pénzbeli kifizetés, de véleményünk szerint, amennyiben elég sok szabadnap összegyűlik érdemes megfontolni akár egy részük pénzbeli megváltását" - mondta Geiger Tiborné.
A Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) szintén támogatja a halmozható szabadságot és a készpénzben történő megválthatóságát. Szerintük ugyanis így rugalmasabb és kezelhetőbb lesz a szabadságolás rendszere. Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára úgy véli: hazánkban nincs kultúrája a szabadságtervezésnek, így sokszor mind a munkaadó, mind a munkavállaló csak decemberben szembesül azzal, mennyi a ki nem vett szabadság.
Mivel március végétől - az Alkotmánybíróság határozata nyomán - már nem lesz érvényben a munkáltatók számára eddig indokot jelentő kivételes eset, a 2007-re járó valamennyi szabadságot még az idén kell kiadni, állítják a PriceWaterhouseCoopers (PwC) szakértői.
Körte Ildikó
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
A tárgyévben kell kiadni a szabadság háromnegyedét
Készülnek a cégek a szabadságszezonra
Szabadságoláskor rugalmas a főnök
Nyári szabadság csak főnöki engedéllyel