3p

Szakmai konzultációt javasol a hővel kapcsoltan termelt áram kötelező átvételi (kát) rendszerének változtatásáról a Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET) - közölte a szakmai szövetség szerdán. A változtatás lényege - ha a parlament elfogadja - az,hogy az eddigi helyett nem az áram árában lesz a támogatás, hanem a hőében.

A közlemény idézi Bercsi Gábort, a szövetség  elnökét, aki szerdán egy szakmai konferencián azt mondta:  feltétlenül üdvözlendő, hogy a kormány oldaláról nyitottság és kompromisszumkészség mutatkozott az elmúlt hetekben" a kát-rendszer átalakításával kapcsolatban. Az elnök felhívta a figyelmet arra, hogy egyetlen Európai Uniós országban sincs olyan támogatási rendszer, amelyben a kapcsoltan termelt hőenergia átvételét támogatnák. A 27 EU tagállam közül 20 esetben támogatják széleskörűen a kapcsolt energiatermelést. A támogatás formájára a tagállamok döntő többsége (15 tagállam) a kötelező villamos energia átvétel valamely formáját működteti.

Bencsik János és Lázár János hétfőn ismertetett felvetése újszerű, ezért "az MKET élni kíván a Bencsik János által kezdeményezett szakmai szintű egyeztetés lehetőségével, és aktívan részt kíván venni az érintettek számára elfogadható részletszabályok kidolgozásában.”

Lázár János ezen a héten visszavonta a parlament előtt lévő energetikai tárgyú törvények módosításához január végén benyújtott javaslatát, amely a jelenlegi szabályozáshoz képest nagyobb mértékben csökkentette volna a kát-támogatás mértékét nem csak a kapcsoltan termelt áram, hanem a megújuló energiából termelt áram esetében is. A kompromisszumos megoldás szerint a kapcsoltan termelők esetében a félév végéig marad a támogatás, a megújulóknál pedig az év végéig.

Az MKET Vecsésen tartott konferenciáján arról tájékoztatták a résztvevőket - olvasható a szervezet közleményében -, hogy a kapcsolt energiatermelés technológiájánál fogva – a megújuló energiák és az energiahatékonyság mellett – a legfontosabb energetikai eszköz a primerenergia-felhasználás illetve széndioxid-kibocsátás csökkentésére és a földgáz import mérséklésére. Az elmúlt 20 évben mintegy kétezer megawatt kapcsolt villamosenergia-termelő kapacitás épült Magyarországon, s ezzel a villamosenergia-rendszer leghatékonyabb termelő bázisa. Ennek az erőműparknak köszönhetően mintegy 10 százalékkal kevesebb tüzelőanyagot kell hő- illetve villamosenergia-termelésre felhasználni. Ez közel 16 százalékos széndioxid kibocsátás-csökkentést jelent ebben a szektorban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!