A közlemény idézi Bercsi Gábort, a szövetség elnökét, aki szerdán egy szakmai konferencián azt mondta: feltétlenül üdvözlendő, hogy a kormány oldaláról nyitottság és kompromisszumkészség mutatkozott az elmúlt hetekben" a kát-rendszer átalakításával kapcsolatban. Az elnök felhívta a figyelmet arra, hogy egyetlen Európai Uniós országban sincs olyan támogatási rendszer, amelyben a kapcsoltan termelt hőenergia átvételét támogatnák. A 27 EU tagállam közül 20 esetben támogatják széleskörűen a kapcsolt energiatermelést. A támogatás formájára a tagállamok döntő többsége (15 tagállam) a kötelező villamos energia átvétel valamely formáját működteti.
Bencsik János és Lázár János hétfőn ismertetett felvetése újszerű, ezért "az MKET élni kíván a Bencsik János által kezdeményezett szakmai szintű egyeztetés lehetőségével, és aktívan részt kíván venni az érintettek számára elfogadható részletszabályok kidolgozásában.”
Lázár János ezen a héten visszavonta a parlament előtt lévő energetikai tárgyú törvények módosításához január végén benyújtott javaslatát, amely a jelenlegi szabályozáshoz képest nagyobb mértékben csökkentette volna a kát-támogatás mértékét nem csak a kapcsoltan termelt áram, hanem a megújuló energiából termelt áram esetében is. A kompromisszumos megoldás szerint a kapcsoltan termelők esetében a félév végéig marad a támogatás, a megújulóknál pedig az év végéig.
Az MKET Vecsésen tartott konferenciáján arról tájékoztatták a résztvevőket - olvasható a szervezet közleményében -, hogy a kapcsolt energiatermelés technológiájánál fogva – a megújuló energiák és az energiahatékonyság mellett – a legfontosabb energetikai eszköz a primerenergia-felhasználás illetve széndioxid-kibocsátás csökkentésére és a földgáz import mérséklésére. Az elmúlt 20 évben mintegy kétezer megawatt kapcsolt villamosenergia-termelő kapacitás épült Magyarországon, s ezzel a villamosenergia-rendszer leghatékonyabb termelő bázisa. Ennek az erőműparknak köszönhetően mintegy 10 százalékkal kevesebb tüzelőanyagot kell hő- illetve villamosenergia-termelésre felhasználni. Ez közel 16 százalékos széndioxid kibocsátás-csökkentést jelent ebben a szektorban.
MTI