Milyen az uniós szabályozás?
A kényelem mindenek felett
Az áruházlánc egyre szélesedő termékkörét egyébként nemcsak a gyógyszerespult várható megjelenése jelzi. A közelmúltban például a divat területén is erősített a vállalat, sőt akár a kötelező biztosítást is megköthetjük a "csíkos üzletben".
Európában a fogyasztói szokások megváltozásában az is közrejátszik, hogy egyre nagyobb arányt képviselnek az egyszemélyes háztartások. Számuk tíz éve még nem érte el a 42 milliót, tavaly viszont már az 56 milliót is meghaladta.
"A kényelmes életvitel növelheti az úgynevezett kényelmi termékek iránti keresletet és azt az igényt, hogy a kényelemhez szokott emberek egy helyen tudjanak megvásárolni mindent" - mondta el ezzwl kapcsolatban egy keddi sajtóbeszélgetésen Kay Schiebur, a német Lakkerland GmbH logisztikai igazgatója. Vagyis nemcsak maguknak az üzleteknek, hanem a közvetítő cégeknek is az a legjobb üzletpolitika, ha a termékskála a lehető legszélesebb. A benzinkutak esetében tipikusan ilyen plusztermék a tüzifa vagy a faszén.
A Lakkerland Kft., amely jellemzően benzinkutaknak és szupermarketeknek szállít, szintén fontolgatja, hogy beszáll a gyógyszerüzletbe - mondta Haiman Ferenc ügyvezető igazgató. Egyelőre sem a gyógyszergyártókkal, sem az üzletekkel nem kezdték meg a tárgyalásokat, mivel a szabályozás részletei nincsenek kidolgozva, és a törvényt sem hirdették még ki.
Csak néhány helyen lehet üzletelni
A tizenkét európai országban jelen lévő cég egyébként Lengyelországban foglalkozik gyógyszerek viszonteladásával, mondta az mfor.hu kérdésére Kay Schiebur. Ott két raktárban tárolják a gyógyszereket, kezelésük speciális, és szintén különleges járművekkel szállítják azokat.
Európában csak néhány államban lehet gyógyszereket árulni patikán kívül. Lengyelország mellett Dániában, Norvégiában, Hollandiában, Németországban, Nagy-Britanniában, Svájcban és Csehországban liberalizált a piac ebből a szempontból.
Ezzel szemben kifejezetten szigorú a szabályozás például Ausztriában és Olaszországban. Szomszédunkat az Európai Bizottság többször is figyelmeztette amiatt a versenykorlátozó szabályozás miatt, hogy az országban csak osztrák állampolgár alapíthatott patikát - ezt a szabályt azóta megváltoztatták. Olaszországban pedig nemhogy tilos patikán kívül gyógyszereket forgalmazni, hanem még a gyógyszerkereskedelem is állami monopóliumban van.