A KSH adatai szerint 2001. augusztusban egy hónap alatt 0,2%-kal csökkentek az árak. Decembertől augusztusig 5,9%-kal, 2000. Augusztushoz viszonyítva pedig 8,7%-kal növekedtek az árak. Az év első nyolc hónapjában átlagosan 10,1%-kal voltak magasabbak, mint az előző év azonos időszakában.
Az élelmiszerek körében bekövetkezett árcsökkenés 0,24%-kal, a ruházkodási cikkeké 0,17%-kal, a tartós fogyasztási és az egyéb cikkek, üzemanyagoké 0,02-0,02%-kal mérsékelte az előző hónaphoz viszonyított árváltozást. A háztartási energia drágulása 0,13%-kal, a szolgáltatásoké 0,08%-kal, a szeszes italok, dohányáruké 0,05%-kal emelte a fogyasztói árak előző hónaphoz mért indexét.
Ez év augusztusában a központi intézkedések 0,1%-kal növelték a fogyasztói árindexet (a vezetékes gáz ár-növekedésének hatására), míg a piaci jellegű árváltozások összességében csökkentették. 2001. augusztusban a szezonálisan kiigazított "alapdrágulás" (maginfláció) az előző hónaphoz 0,6%, 2000. augusztushoz viszonyítva 9,6% volt, míg előző év augusztusában ez 1,2%, illetve 7,6%-ot tett ki.
Az eredmények alátámasztják a Monetáris Politikai Tanács tegnap döntését melynek értelmében 25 bázisponttal mérsékelték a Jegybank alapkamatát és a hozzá kapcsolódó kamatokat. Az MNB annak ellenére csökkentette az irányadó kamatokat, hogy a forint árfolyama augusztus hónapban alig-alig tartózkodott az MNB által kívánatosnak tartott 245-250 forintos árfolyamsávban.
A maginfláció 9,6 százalékos éves áremelkedési üteme egyelőre magasnak tekinthető. A teljes fogyasztói kosárra vonatkoztatott inflációs adatokat azonban nagymértékben segítették a szezonális termékek vártnál nagyobb árcsökkenései. Ez véleményünk szerint hangsúlyosan jelentkezett az élelmiszerek valamint a ruházkodási termékek néhány cikkénél.
Pozitív az augusztusi infláció
A várakozásoknál kedvezőbb 8,7% volt az augusztusi infláció.