A vételár átszámítva 6,5 milliárd euró (2 ezer milliárd forint). Eredetileg 3,88 milliárd eurós bevételre számítottak a tranzakcióból. A vevő egy befektetési csoport, amelyben a kínai állami befektetési alapnak 20 százalékos részesedése van. A konzorcium többi tagja a The Future Fund ausztrál állami vagyonalap, a kanadai Ontario állam közalkalmazottjainak nyugdíjalapja, egy dél-koreai nyugdíjkassza és több kisebb amerikai befektetési alap.
Ilyen az első 3D nyomtatóval készült épület
A vevők 50 évre megkapják a melbourne-i kikötő üzemeltetési jogát. Az ausztrál központi kormányzat és az egyes államok összesen 70 milliárd euró értékű állami tulajdont értékesítenek, hogy csökkentsék a felgyülemlett adósságot. Scott Morrison pénzügyminiszter a múlt hónapban nemzetbiztonsági okokra hivatkozva elutasította, hogy a villamosenergia-hálózatot üzemeltető Ausgrid vállalatot eladják kínai és hongkongi vevőknek.
Tavaly az ausztrál miniszterelnöknek kellett védelmébe vennie az Ausztrália északi partvidékén fekvő Darwin kikötőjének eladását. A tranzakciót heves bírálatok érték, mert a kínai kormányhoz köthető Landbridge csoport volt a vevő, miközben a kikötőnek stratégiai jelentőséget tulajdonítanak, mert egy fontos amerikai katonai bázis közelében terül el, ahol 2500 amerikai tengerészgyalogos állomásozik.
MTI