3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Palkovics László mintha valami ilyesmire utalt volna kedden Brüsszelben.

A magyar kormánynak egyetlen hazai egyetem bezárása sem áll szándékában, de azt sem tartja elfogadhatónak, hogy külföldi felsőoktatási intézmények mindenféle ellenőrzés nélkül bocsáthassanak ki diplomákat. Palkovics László ugyanakkor "nagyon nagy esélyt" lát arra, hogy a Central European University a jelenlegihez hasonló formában működjön a jövőben is Budapesten, írja a Bruxinfo-ra hivatkozva a Hvg.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára az Európai Bizottság tagjait győzködte kedden arról, hogy nem lesz itt semmi baj. Palkovics reggel Navracsics Tiborral, az oktatásért felelős uniós biztossal, délután Frans Timmermansszal, a testület alelnökével, majd a tudományokért felelős tag, Carlos Moedas kabinetjének egyik vezetőjével tárgyalt, hogy „tisztázza a félreértéseket”.

„Nem hiszem, hogy az Európai Bizottság bármilyen szempontból is negatív véleményt fog megfogalmazni a felsőoktatási törvény kapcsán”

- mondta az államtitkár az újságíróknak annak kapcsán, hogy szerdán a CEU-ügyről is tárgyalnak az európai uniós biztosok Brüsszelben. Palkovics arról beszélt, hogy a CEU további működésére akkor is kínálkozik „számos megoldás”, ha nem sikerül teljesíteni a törvénymódosításban elfogadott előírásokat. Ha nem születik megállapodás az amerikai és a magyar hatóságok között, és a származási országban sem kezd oktatási tevékenységbe az intézmény - egyik sem valószínű - akkor az államtitkár szerint a CEU felhatalmazást adhatna a Közép-európai Egyetemnek, és az a megbízásából elvégezhetné a képzést, és a CEU bocsátaná ki a diplomát. Semmilyen változás nem történne a diákok oktatásában, tette még hozzá.

A Hvg ennek kapcsán megkereste a CEU-rektorhelyettes Enyedi Zsoltot, aki szerint ez a megoldás jelenlegi jogi keretek között nem lehetséges.

Az indexes Eurológus közben arról ír, hogy a kormánynak igenis jól jönne most egy határozott EU-s fellépés Magyarország ellen, hiszen arra reagálva remekül meg lehetne pörgetni az Állítsuk meg Brüsszelt-kampányt. Sőt, szerintük az egymás nyakában érkező plakátkampány-CEU-ügy-civil szervezeteket vegzáló törvény hármast szándékosan időzíthették ennyire sűrűre, hogy ezzel már valóban kiverjék Brüsszelben a biztosítékot. Ha az EU elindít egy eljárást, melynek keretében elkezdik vizsgálni a magyar jogállamiságot, akkor az hosszú hónapokig eltarthat, folyamatos muníciót szolgáltatva Orbánéknak a további hadakozásra. Az Eurológus szerint ez a lendület még a következő hazai választási időszakig is kitarthat, állandó témát adva a fideszes propagandának.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!