3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Magyarország egyfajta jelzést, iránymutatást vár az EU-tól és az Európai Bizottságtól arra, hogy a Déli Áramlat meghiúsulása után milyen úton kíván elindulni Közép-Európa energiabiztonságának javítása érdekében – idézi a Bruxinfo Szijjártó Péter külügyminisztert. A lap kérdésére hétfőn Brüsszelben közölte: „célegyenesbe fordult a Putyin orosz elnök budapesti munkalátogatásának időpontjáról folyó egyeztetés”.

Magyarország azt szeretné, ha az EU és az Európai Bizottság „tiszta vizet öntene a pohárba”, és világossá tenné, milyen irányokat kész támogatni Közép-Európa energiabiztonságának javítása érdekében. Szijjártó Péter hétfőn Brüsszelben közölte, mindenekelőtt erről a kérdésről kíván tárgyalni kedden Maros Sefcovic, Energia Unióért felelős bizottsági alelnökkel.

„A Déli Áramlat után jó lenne világos jelzést kapni, hogy mire, milyen irányba fordítsuk energiáinkat, a pénzünket és a kapacitásainkat. Ez nem csak közép-európai, hanem európai felelősség is” – tette hozzá a BruxInfo kérdésére válaszolva a magyar diplomácia irányítója.

Szijjártó a BruxInfo kérdésére közölte, hogy „célegyenesbe fordult a Putyin elnök budapesti munkalátogatásáról folyó egyeztetés”, és amint lesz egyeztetett időpont, azt be fogja jelenteni.

Nagy jelentőségű a látogatás

A magyar sajtóban már korábban megjelent, hogy Vlagyimir Putyin márciusban utazik nagy küldöttség élén munkalátogatásra a magyar fővárosba. Nevük mellőzését kérő, jól tájékozott források a lapnak azt mondták, hogy az oroszok különösen nagy jelentőséget tulajdonítanak a budapesti látogatásnak, amely az első legfelsőbb szintű találkozó lesz Putyin és egy európai vezető között, amióta az orosz elnök december végén lefújta a Déli Áramlat gázvezeték-projektet, és bejelentette, hogy a Gazprom helyette Ukrajna megkerülésével Törökországon keresztül kívánja eljuttatni a földgázt az EU határáig (praktikusan a török-görög határig).

Putyin bejelentését a múlt héten Alekszej Miller, a Gazprom elnök-vezérigazgatója is megismételte.

A lap cikke szerint Budapest szerepét az orosz vezetés szemében felértékeli, hogy a Kreml teljesen leírta az EU-ban sokáig megbízható szövetségesének tekintett Bulgáriát. Magyarország ugyanakkor ugyanezen források szerint más miatt is érdekes lehet Moszkva számára. 2015 végén jár le ugyanis az orosz-magyar hosszú távú gázszállítási szerződés, amelynek esetleges megújításáról idén kellene megállapodniuk a feleknek. Ha lesz ilyen szerződés, abban annak is szerepelnie kell, hogy milyen csövön és hol érkezik meg Magyarországra a megállapodásban rögzített gázmennyiség.

Ez az "érkezési hely” (angolul delivery point) a jelenlegi szerződésben (és nyílván még minimum 2019-ig) a szlovák-magyar határ, de ha Moszkva tényleg komolyan gondolja azt, hogy Ukrajnából 2019-ig a török útvonalra tereli át a földgázt, akkor ezt az új szerződésben is jelezni kellene. Vagyis – mutatnak rá a nevük mellőzését kérő szakértők – Magyarország lehet ilyen értelemben az orosz útvonalváltási szándék első tesztje.

A Putyin-vizit másik kulcstémája általános várakozások szerint a Paksi Atomerőmű két új blokkjának megépítése, amelyre a Roszatom nyerte el a megbízást és Oroszország a tervek szerint 10 milliárd eurós hitelt nyújt a projekt megvalósításához.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!