A pozsonyi Pravda cikke szerint két éve még csak 53 ezer hektáron folyt bioélelmiszer-termelés. A lapban nyilatkozó mezőgazdasági minisztériumi illetékes szerint a bioüzemek nagy része Szlovákia keleti és északi részén található, ahol szinte nincsenek ipari létesítmények.
A bioélelmiszerek termelését az EU is szorgalmazza. Még néhány éve a teljes szlovákiai termelést exportálták, jelenleg már Szlovákiában is nagy piaca van a bioárunak, és a kereskedelmi láncok is értékesítenek ilyen cikkeket. A biotermékek Szlovákiában 30-50 százalékkal drágábbak, mint a hagyományos élelmiszerek, írja az MTI.
Korábban a Menedzsment Fórum is beszámolt róla, hogy hazánkban gyenge belső kereslet és tőkehiány jellemzi a bioélelmiszer-szektort. Az összes mezőgazdasági terület mintegy 2,2 százalékán (130 ezer hektár) folyik ma Magyarországon ökológiai művelés, ami vízválasztónak számít a nemzetközi tapasztalatok szerint. E szint fölött kezd érdekessé válni a tőke számára a biogazdálkodás. A szektor éves teljesítményét 15-20 milliárd forintra taksálják, ami igen biztató, s többszöröse a hasonló lélekszámú Csehországénak és Portugáliáénak.
Gondot jelent, hogy a hazai termelés több mint 80 százalékát a külpiacok szívják fel. A hazai bioélelmiszer-fogyasztás maximum 6-7 milliárd forint lehet, s jelentős a külpiaci függés. A legnagyobb veszélyt ebben az ágazatban is Kína jelenti, mely az utóbbi években 30 százalékkal növelte biotermelését, bioexportja pedig 50 százalékkal emelkedett. Veszélyesek a magyar termelőkre az ukrán, román és kazah konkurensek is.
Menedzsment Fórum