2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A logisztikai és raktári ingatlanok romániai boomját évek óta menetrendszerűen megjósolják, ám az mindeddig rendre elmaradt. A 2007-es év ezek után, végre, kulcsfontosságú lehet az ipari ingatlanok piacának fejlődése szempontjából. A Business Magazin feltérképezte a várható tendenciákat.

Az irodaépítésnél jobb megtérülést ígér

A kereslet élénkülése egyre attraktívabbá teheti az ipari ingatlanokba való befektetést, annál is inkább mert ebben a szegmensben valamivel magasabb hozamok érhetők el. "Kiugró megtérülésről itt sem beszélhetünk, ez mégis valamivel kedvezőbb, mint amit a kereskedelmi és irodai célú ingatlanok esetében el lehet érni" - summázza Muler Onofrei. Az egész világon érvényes tapasztalat, hogy az ipari ingatlanok hozama 1,5-2 százalékkal magasabb, ami a nagyobb kockázattal függ össze. Az irodaingatlanok éves haszna már 7 százalékra csúszott le, ami megfelel a 14-15 éves megtérülésnek, a raktárépületek amortizációja azonban 10-12 év. "A kisebb építkezéseknél ennél hamarabb, akár kevesebb mint tíz év alatt is megtérülhet a beruházás" - állítja Costel Alecu.

A bérleti díjak csökkenése várható

A szegmens várható felfutása a bérleti díjakra is hatással lesz. Az új építésű ingatlanokat jelenleg havi 5,5-6 euró/négyzetméter áron bérlik, Ami Alecu szerint 10-15 százalékkal fog csökkenni az elkövetkező két évben. A CB Richard Ellis elemzői úgy látják, hogy "ha az összes bejelentett projektet valóban meg is valósítják 2007-ben, akkor 5-10 százalékos csökkenésre számíthatunk".

Ki fogja kibérelni a tervezett 200 ezer négyzetméternyi kapacitást, merülhet fel a kérdés. Muler Onofrei szerint részben az újonnan jövő külföldi cégek, de még valószínűbb, hogy a piacon már jelenlévő szereplők. A Frans Maas ügylet ez utóbbit példázza, hiszen a szolgáltató már évek óta jelen van a piacon, de eddig régi raktárakat bérelt.

Az elmúlt években egyre erősödtek azok a hangok, amelyek Romániát a csatlakozás után Dél-Kelet Európa logisztikai csomópontjának vizionálták. Az ilyen tervek és törekvések egyértelműen pozitív hatást gyakorolnak majd az éledező ipari ingatlan piacra, már csak az a kérdés, hogy a befektetők is észreveszik-e a logisztikai szegmensben rejlő lehetőségeket.

Összeállította: Bárányi Ildikó

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!