Rompuy véleménye szerint a kínálati oldalról a képzés, az oktatás javításával és a nagyobb mobilitás elősegítésével, a keresleti oldalon pedig a versenyképesség javításával és vállalkozásbarát üzleti légkör és szabályozás kialakításával lehet elősegíteni a munkahelyteremtést.
A politikus kifejtette, a válságnak strukturális és rendkívüli okai is vannak, de a kettő összefügg egymással. Úgy véli, a versenyképesség minőségi értelemben vett javítására van szükség, mert a feltörekvő országok népessége jól képzett és fiatal.
Hangsúlyozta, a következő, 2014-2020-as uniós költségvetésben célzottabban kell alkalmazni az Európai Szociális Alap forrásait, de ehhez a tagállamok közötti kompromisszumra van szükség a novemberi rendkívüli uniós csúcstalálkozón, ahol eldől annak a nagyjából 1000 milliárd eurónak a sorsa, amely az Európai Unió költségvetését jelenti majd a következő 7 éves időszakra.
Rompuy beszámolója szerint az Európai Bizottság három olyan területet azonosított, amelyeken jelentős foglalkoztatásbővítésre van lehetőség: a zöld vagyis környezetbarát szektor, az egészségügyi szféra, valamint az információs és kommunikációs technológiák területe. Ennek kiaknázásához viszont a bizottság, a tagállamok a társadalmi partnerek, a közszféra és a magánszektor együttműködésére van szükség.
A tanács elnöke hangot adott abbéli meggyőződésének, hogy a pénzügyi stabilitás önmagában nem cél, hanem a növekedés és a munkahelyteremtés előfeltétele. Herman Van Rompuy hangsúlyozta a mobilitás javításának szükségességét is. Azt mondta, lehetővé kell tenni, hogy azok, akiknek nincs állásuk, eljuthassanak oda, ahol munkaerőhiány, több munkalehetőség van. Véleménye szerint nincs fontosabb dolog a munkahelyteremtésnél, mert a munka nemcsak a pénzről szól, hanem a tehetség és a képességek mozgósításáról az értékteremtés érdekében.
"Sok a munka a munkával, de meg tudjuk csinálni, mert Európa nem fenyegetés a munkahelyekre, hanem a munkalehetőségek forrása" - zárta beszédét az Európai Tanács elnöke.
A Jobs4Europe konferenciát több uniós politikus és szakember is az Európai Bizottság idei legfontosabb eseményének nevezte, mert 2008 óta a munkanélküliség 7-ről 10,4 százalékra emelkedett az Európai Unióban, az eurózónában pedig jelenleg 11,2 százalék az állástalanok aránya. Ez a bizottság szerint a közép- és hosszú távú stabilitást is fenyegeti.
A bizottság közleménye ismerteti, hogy 2011-ben 10 millió fölé emelkedett a tartósan munkanélküliek száma és 116 millió embert fenyeget a szegénység vagy a társadalomból való kiszorulás veszélye.
A munkahelyteremtés kulcskérdés, dinamikus európai munkaerőpiacra van szükség, a foglalkoztatáspolitikának pedig helyet kell kapnia az uniós irányítás szintjén, hogy a szociális és foglalkoztatási kérdések ne szorulhassanak háttérbe a gazdasági szempontokkal szemben - állapítja meg elemzésében az Európai Bizottság.
MTI