Ázsiában és Európában vásárolna finomítókat az Abu-Dzabi International Petroleum Investment Co. (IPIC), amely az OMV második legnagyobb tulajdonosa. A társaság igazgatója, a Bloombergnek elmondta: "A magasba szökő olajárak és a szűk finomítói kapacitások miatt most a finomító a legjobb üzlet, s a magas nyereségesség várhatóan a következő 3-4 évben is fennmarad."
A tagállam szeretné elértni, hogy az OMV és a Mol lépjen szövetségre, ami akár az OMV jelenlegi 10 százalékos Mol-részesedésének növelésével is járhat. Az egyesülés azért válik egyre fontosabbá, mert a két társaság finomítói egymástól mindössze 150 kilométerre vannak. Egy egységként jóval hatékonyabban működhetnének, fogalmazott Mohammed Al Khaily sejk, az IPIC igazgatója.
A Mol alapszabálya jelenleg védettséget biztosít felvásárlás ellen egy 10 százalékos szavazati korlát formájában, amely az EU-csatlakozást követő ötödik év végén, 2009. december 31-én veszti érvényét. A türelmetlen felvásárló(k)nak valószínűleg ennyit nem kell várniuk, mivel a készülő új felvásárlási szabályozás bevezeti az áttörés intézményét. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy ha valaki a nyilvános vételi ajánlat során 75 százalék fölötti részesedést szerez egy társaságban, akkor az ajánlatot követő első közgyűlésen felfüggesztésre kerülnek a szavazati jogot korlátozó paragrafusok, számol be a Napi Gazdaság.
Menedzsment Fórum