A jelek szerint azonban senki sem szeretné, ha a bírságokat a vétkes cégek forgalmához igazítanák - legkevésbé maguk a kereskedők. Ám a beszállítóknak sem lenne jó ez a rendszer, ugyanis a gyártók hibájából történt, kiskereskedelmi egységet érintő büntetési tételek "automatikusan" a beszállítót terhelnék - szinte bizonyos ugyanis, hogy a kereskedő áthárítja majd az ilyen bírságokat.
Ezt, illetve a kereskedők hibáját az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint is büntetni kell. Sőt, ha kirívó az eset, a ceruzának vastagon kell fognia a papíron - derül ki az OKSZ közleményéből. Ám az ellen tiltakozik a szakmai szervezet, hogy a javaslat szerint a hibákat minimum 600 ezer forinttal kellene büntetni.
Ezt az ellenőrző hatóságok minden vizsgált esetben kiszabhatják - vagyis például egy hibás csomagolásért vagy jelölésért akár boltonként is kiszabható a bírság. Ha négy-öt boltban észlelik a hibát, az összeadódott büntetési tételek egy kisebb beszállítót tönkre is tehetnek.
A kereskedelmi szövetség szerint akkor kellene szigorúan büntetni, ha a vétség valóban eléri a súlyos szintet. Ilyen például, amikor egy árut vissza kell hívni a forgalomból vagy egy üzletet egészségbiztonsági okok miatt be kell zárni. Ugyancsak főbenjáró bűn a szövetség szerint is, ha a kereskedő elmulasztja a nyugtaadást vagy képtelen igazolni az áru eredetét, bejelentés nélkül foglalkoztat vagy éppen lejárt szavatosságú terméket helyez ki, számol be a Napi Gazdaság.