2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Második olvasatban tárgyalja a héten a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos három jogszabályt a kormány. Önálló törvényjavaslatként él a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tiltásáról szóló uniós direktíva, illetve az élelmiszerláncok ellenőrzését szabályozó jogszabály. Mindezek az új szabályok szükségessé teszik a fogyasztóvédelmi törvény módosítását, számol be a Napi Gazdaság.

A jelek szerint azonban senki sem szeretné, ha a bírságokat a vétkes cégek forgalmához igazítanák - legkevésbé maguk a kereskedők. Ám a beszállítóknak sem lenne jó ez a rendszer, ugyanis a gyártók hibájából történt, kiskereskedelmi egységet érintő büntetési tételek "automatikusan" a beszállítót terhelnék - szinte bizonyos ugyanis, hogy a kereskedő áthárítja majd az ilyen bírságokat.

Ezt, illetve a kereskedők hibáját az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint is büntetni kell. Sőt, ha kirívó az eset, a ceruzának vastagon kell fognia a papíron - derül ki az OKSZ közleményéből. Ám az ellen tiltakozik a szakmai szervezet, hogy a javaslat szerint a hibákat  minimum 600 ezer forinttal kellene büntetni.

Ezt az ellenőrző hatóságok minden vizsgált esetben kiszabhatják - vagyis például egy hibás csomagolásért vagy jelölésért akár boltonként is kiszabható a bírság. Ha négy-öt boltban észlelik a hibát, az összeadódott büntetési tételek egy kisebb beszállítót tönkre is tehetnek.

A kereskedelmi szövetség szerint akkor kellene szigorúan büntetni, ha a vétség valóban eléri a súlyos szintet. Ilyen például, amikor egy árut vissza kell hívni a forgalomból vagy egy üzletet egészségbiztonsági okok miatt be kell zárni. Ugyancsak főbenjáró bűn a szövetség szerint is, ha a kereskedő elmulasztja a nyugtaadást vagy képtelen igazolni az áru eredetét, bejelentés nélkül foglalkoztat vagy éppen lejárt szavatosságú terméket helyez ki, számol be a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!