Sok erdő már csak papíron létezik. Galéria a kastélyokról!
"Az államosított vagyonok visszaadásával kapcsolatos ügyek egy része már megoldódott, de még mindig igen sok a zűrös eset" - nyilatkozta lapunknak Gróf Kálnoky Tibor.
A problémák szerinte egyrészt az eljárás bürokratikus jellegéből adódnak, másrészt abból, hogy a helyi visszaszolgáltatási bizottságok "kifogásokat keresnek", hogy ne kelljen lemondaniuk tulajdonaik egy részéről. Amiatt is utasítottak már el kéréseket például, hogy az örökös neve más nyelven szerepel a dokumentumokban.
Szintén sokaknak okoz problémát, hogy az 1995-ös törvényi szabályozás óta az értékes területek egy részét eladták. Erre pedig a visszaigénylési kérelem benyújtása után nem lett volna joga az államnak. Az örökösök ilyen esetben nem sokat tehetnek a nekik járó tulajdon visszaszerzése érdekében.
Nem sokkal jobb a helyzet az erdők tekintetében sem. A fás területek sokszor csak papíron léteznek, mivel a visszajáró erdőt már kitermelték. Gróf Kálnoky Tibor eddig Miklósváron kapott vissza területeket, Köröspatakon pedig egy kastélyt vehetett birtokba. Az itteni parkot felparcellázták és értékesítették.
A nemesi származású fiatalember légből kapottnak tartja a feltételezést, miszerint milliárdos károkat jelentene az országnak az elkobzott tulajdonok visszaszolgáltatása. Egyetért a Chowdhury házaspárral abban, hogy ezek az ingatlanok és erdők hatalmas befektetéseket igényelnek, s első körben inkább viszik, mint hozzák a pénzt. A Román Kárpótlási Hivatal eddig nem válaszolt megkeresésünkre.
A jóvátátel kiterjed a két háború közötti iparmágnások örököseinek a kárpótlására is. Ilyen címen nemrég több mint egymilliárd új román lej (75 milliárd forint) értékben a Malaxa család, 37 millió lej értékben pedig az Ausnit család kapott vissza tulajdont részvények formájában.
Nicolae Malaxát az első román dízelmotor gyártásáról híres, jelenleg a Bega-csoporthoz tartozó Faur-üzem és a resicai kohászati kombinát miatt illette meg a kártérítés. A részvények az úgynevezett Tulajdon Alapnál válthatók be, amelyet az állam a kárigények rendezésére hozott létre két éve. Ebből összesen mintegy háromezer személy részesül, a fentieknél természetesen jóval szerényebb mértékben.
Nagy Vajda ZsuzsaMenedzsment Fórum