Múlt hét pénteken jelentette be a vasúttársaság, hogy előszerződést kötött a 85,58 százalékos részvénycsomag megvásárlására a Resti Zrt. többségi tulajdonosaival, ami az 1992-ben privatizált cég vissza államosítását jelenti. A MÁV Zrt. és a Resti tulajdonosai között 1991-ben létrejött szerződés pontjai nem valósultak meg az elmúlt években, például fejlesztések, franchise rendszerek kialakítása, így a vasútállomások korábbi szolgáltatásai megszűntek, helyüket pedig profilidegen szolgáltatások vették át. Megjelentek a játékautomatákat üzemeltető vendéglátóhelyek, ruhaüzletek - derül ki a vasúttársaság pénteki közleményéből. Az előszerződés ugyan 2 milliárdos vételárat tartalmaz, a tényleges összeg csak az üzletrészek és a vagyon értékelés után kerülhet meghatározásra.
Ez a lépés nemcsak az utaskomfort javítását és az állomási ingatlanok hasznosítását segítené elő, de beleillik a kormány azon elképzelésébe is, miszerint nyugat-európai minták alapján megvalósítanák az úgynevezett "3K"-rendszert, vagyis a közlekedés, a kereskedelem és a közszolgáltatások integrációját. Gál András Levente kormánybiztos pénteken úgy nyilatkozott: a pályaudvarok közül 20 alkalmas helyszínt találtak, ahová államigazgatási funkciókat tudnának telepíteni.
Ennek apropóján megnéztük, milyen cégre kötött az állam előszerződést 2 milliárd forint értékben.
Alig 10 milliós eredmény
A 400 milliós saját tőkével rendelkező Resti Zrt. 2010. évi beszámolója szerint 895 millió forint árbevételt realizáltak, melyből a működési költségek levonása után 682 milliós üzemi eredményt tüntettek fel az eredménykimutatásban. Az árbevétel 6 százalékos csökkenése mellett az anyag- és személyi jellegű ráfordítások 3,5, illetve 6,4 százalékkal emelkedtek, mely végeredményben 2 százalékkal mérséklődő üzemi eredményhez járult hozzá.
A cég adózás előtti eredménye 722 millió forint volt, melyből 112 millió adót fizettek ki, így 2010-ben 610 milliós adózott eredményről adhatott számot. A mérleg szerinti eredmény azonban "mindössze" 9,6 millió forint lett, mely a 600 milliós osztalékfizetésnek köszönhető. Ha visszanézzük a korábbi éveket, akkor nagyjából kiegyenlített működés jellemzi a céget: átlagosan 830 milliós árbevételt - a legjobb éve a 2009-es volt, amikor 952 milliós bevételt ért el, és ezekhez mérten alacsony mérleg szerinti eredményt tudhatnak magukénak a több százmilliós osztalékfizetések miatt, melynek érdekében egyes években az eredménytartalék terhére is történtek kifizetések.
A nagyösszegű osztalékből a 14,4 százalékos tulajdonrésszel rendelkező MÁV Zrt. és a budaörsi székhelyű, 27,9 százalékos tulajdonrészt magáénak tudó Lázár és Fiai Kft (CBA-csoporthoz tartozó vállalkozás) mellett 28,82 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a szintén budaörsi székhelyű Kiron-Invest, ami saját tulajdonú ingatlan adásvételével foglalkozik, illetve ugyanekkora részt tudhat magáénak megegyező főtevékenységet végző, budapesti székhelyű RESDAN-Invest Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
A fenti táblázat alapján látható, hogy 9 év alatt valamivel több, mint 4 milliárd forintot vettek fel a tulajdonosok osztalékként, ami átlagosan azt jelenti, hogy a MÁV közel 600 millió forintot kapott, a Lázár és Fiai Kft-nek 1,12 milliárd forint jutott, míg a Kiron-Invest és RESDAN-Invest külön-külön 1,2 milliárd forint osztalékban részesült az eltelt években.
724 milliós ingatlanérték 800 milliós tartozás
Az elmúlt években 500-600 millió forintos adózott eredményt elérő cég a 2010-es mérleg szerint 1,3 milliárd forint értékű eszközállománnyal rendelkezik összesen, melyből közel a fele, 724 millió forint az ingatlanok bruttó értéke (nettója 602 millió), vagyis 72 millióval több, mint 2009-ben volt (a nettó érték közel 50 millióval emelkedett).
A 724 milliós ingatlanérték és a nyereséges működés mellett viszont az eladósodottság mértéke is magas a Restinél. A beszámoló szerint 210 százalékra emelkedett ez a mutató, míg a nettó eladósodottság, vagyis a kötelezettségek és követelések különbözete a saját tőke arányában 108,4 százalék volt, ami kismértékű csökkenést mutat 2009 után. A mérleg szerint a cég kötelezettségeinek nagysága 2010-ben 64 millióval 844 millióra emelkedett - mely teljes egészében rövid lejáratú kötelezettségeket jelent -, míg a kintlevőségei 57 millióval 410 millió forintra nőttek a vizsgált évben.
Székely Sarolta
mfor.hu