3p

Az Ecostat gazdasági elemzőcég kis- és középvállalatok hangulatát mérő konjunktúraindexe 2007 januárjában 43,2 százalék volt, ami több mint három százalékkal kedvezőbb az előző havi értéknél. A hazai vállalkozások üzleti várakozásai a szeptemberi mélypont után kedvezőbbek lettek, de szintjük még mindig 5-6 százalékponttal alacsonyabb az előző évek átlagánál.

A hazai kis- és középvállalkozások (kkv-k) 2007 első félévére vonatkozó helyzetértékelése az előző hónaphoz képest csak kis mértékű bizalomerősödést jelez. A jövőkép javulását a globális gazdaság erősödésével együtt járó magyarországi folyamatok beindulása táplálja.

Megszorulnak

A magyarországi kis- és középvállalatok idei fejlődési esélyei a megszorító intézkedések következtében az előző éveknél kedvezőtlenebbek lesznek. Versenyképességük javítását, tőkeerejük érezhető növelését önerőből csak kevesen tudják biztosítani. Az EU-támogatások az innovatív cégek tőkeerejét erősíthetik - áll az Ecostat elemzésében.

Saját vállalkozásuk féléves lehetőségeit mérlegelve 15 százalékról 24 százalékra nőtt a javulást feltételező cégek aránya és 41 százalékról 44 százalékra emelkedett a kilátások rosszabbodását prognosztizáló vállalkozások súlya. A kivárásos taktika alkalmazásával indokolható, hogy a vállalkozások 84 százaléka nem számol teljesítménye fél éven belüli bővülésével.

A cégek egytizede öt százalék alatti fejlődést feltételez. A kkv-k idén nem tartanak a versenyhelyzetük jelentős változásától. A cég helyzetét rontó verseny kialakulásával 29 százalékuk számol, fél éven belül új erős versenytárs megjelenését 39 százalékuk valószínűsíti. Januárban a beszállítói lehetőségek megítélése nem változott, a nagyvállalatokkal való együttműködést 24 százalékuk tekinti reális lehetőségnek.

A hazai vállalkozások szerint tevékenységük bővítését döntő mértékben a belföldi kereslet elégtelensége veti vissza, második helyen a gazdasági környezet kiszámíthatatlanságát, harmadsorban az éles versenyt említik hátráltató tényezőként.

Kiárusítanak

A késztermékek állománya a cégek 59 százalékánál nem változik, a készletszint növekedésével 15 százalékuk számol. A saját gyártás csökkenését prognosztizáló vállalatok aránya 26 százalékra nőtt, ennek hátterében a termelés várható visszaesése, a meglévő készletek kiárusítása áll. A vásárolt készletek fél éven belüli növekedését jelzi a kkv-k 19 százaléka. A termelési prognózisokkal összhangban az alapanyagok és félkész termékek állománya a cégek 31 százalékánál csökkenni fog.

A belföldi piacokon stabil kereslettel számol a kkv-k 53 százaléka, bővülő piacokban bízik 13 százalékuk. Az exportot a kis cégek nem tartják döntő jelentőségűnek saját fejlődésük szempontjából.

Hitelt vesznek fel

A kis- és középvállalatok 44 százaléka véli úgy, hogy pénzügyi helyzete a következő fél évben változatlan marad. Kedvező folyamatokra a cégek 18 százaléka számít, fizetési nehézségek kialakulásától 38 százalékuk tart. A likviditási problémák kezelése érdekében a vállalatok több mint a fele fejlesztései elhalasztását, 40 százalékuk hitel felvételét tervezi.

A kisebb cégek jelentős része tervezett beruházásainak elhalasztásán gondolkodik, akik mégis fejlesztésekbe fognak, nagyrészt hitel felvételét tervezik - áll az Ecostat elemzésében.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!