Egyelőre vizsgálják az esetleges fúzió kivitelezhetőségét, döntés a következő hetekben várható. Az összeolvadás erős likviditást jelentene és teljes, egységes hozzáférést az osztrák valamint a kelet- és közép-európai részvény- , pénz- és hitelpiacokhoz - mondta Stepic. Mindez elősegítené a hosszú távú növekedési lehetőségek kiaknázását.
Más lehetőséget egyelőre nem nevezett meg a Raiffeisen. Walter Rothensteiner az RZB vezérigazgatója ugyanakkor egy újságíró kérdésére válaszolva kijelentette: eladni nem áll szándékukban az RI-t. Ha a fúzió jogi okokból mégsem valósulhat meg részvényesek elé előterjesztendő formában, akkor más átszervezési lehetőségeket is megvizsgálnak. A konszern egy közleményében hangsúlyozta, hogy a bankcsoport továbbra is tőkeerős.
A Reuters hírügynökség előző nap egy belső feljegyzésre hivatkozva azt jelentette, hogy a két cég vezérigazgatója szerint a fúzió az egyetlen lehetőség az RI eladásával szemben.
Ezt megelőzően három nap alatt 18 százalékkal esett a Raiffeisen részvények értéke, miután a csoport hétfőn bejelentette: a számos stratégiai lehetőség egyike lenne az egyesülés. Csütörtökön 32,01 eurón, tavaly augusztus 3-ika óta a legalacsonyabb szinten jegyezték a bankrészvényt. Az árfolyamveszteség oka, hogy a befektetők szerint az egybeolvadó csoport kevésbé lenne nyereséges. A piaci reakciókat látva a bankcsoport vezetői rendkívüli sajtótájékoztatót hívtak össze.
Az RZB konszern az előzetes adatok szerint a tavalyinál 38 százalékkal nagyobb, 824 millió euró adózás előtti eredményt ért el, a 17 közép- és kelet-európai országban jelen lévő RI adózás előtti eredménye viszont 74 százalékkal, 368 millióra csökkent. A gyenge konjunkturális helyzet fényében erős operatív működést mutatnak az eredmények és felülmúlják az elemzői várakozásokat, hangsúlyozta az előzetes jelentésében a Raiffeisen.
Az RI 2005-ben jött létre, azóta jelentősen változott a gazdasági helyzet - mutatott rá Stepic. Hangsúlyozta, hogy továbbra is a válság nyomja rá a bélyegét a piaci környezetre, ugyanakkor változatlanul jelentős növekedési lehetőséget lát Közép- és Kelet-Európában.
A Raiffeisen Internationalnál a nem fizető hitelek 2008 decembere óta 3,1 százalékról egy év alatt 8,8 százalékra nőttek, de Herbert Stepic hangsúlyozta, hogy tavaly június óta lassul a növekedés üteme.
MTI