4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az egyik napilap nevével fémjelzett Stratégia 2006 című konferencián többek között arról is szó esett, miként kívánja imázsát átalakítani a tőzsde, illetve Hankiss Elemér szociológus a siker gazdaságon kívüli tényezőiről beszélt. Mfor.hu-tudósítás.

Magyarországon - történelmi okok miatt - hagyományosan ingatlanba fektetik a megtakarításokat az emberek, a részvényvásárlást pedig legtöbben a gazdagok kiváltságának tekintik - hangzott el a keddi konferencián a Művészetek Palotájában. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) januártól aktív kommunikációba kezd, hogy ezt a gyakorlatot megváltoztassa. "Közhasznú intézménnyé akarunk válni, amely kilép a misztikumból, a lakosság számára is emészthetővé válik" - így fogalmazott Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke.

Nem ciki tőkebevételből élni

Erre a stratégiára azért van szükség, hogy a részvényvásárlás az emberek szemében ne egyfajta úri mulatságnak, hanem mindenki számára hozzáférhető jövedelemforrásnak tűnjön. "New Yorkban ma már nem ciki tőkebevételből élni, ezt szeretnénk mi is elérni" - mondta Szalay-Berzeviczy. Ma még Magyarországon ugyanis - a többi kelet-európai országhoz hasonlóan - nem alakult ki a tőzsdézés kultúrája, ezért ezeken a piacokon nem is olyan élénk az értékpapír-forgalom, mint amennyire kívánatos volna.

A BÉT ezen több síkon is próbál változtatni, lépéseket tesz például a nyugdíjpénztári rendszer kiegészítésére, a nyugdíjtakarékok bevezetésére, hogy a részvények iránti kereslet növekedjen. "Egy átlagos ember jövedelmének 30 százalékával rendelkezik nyugdíjazását követően. A kereseti különbséget - a fennmaradó 70 százalékot - hosszú távú befektetéssel, részvényvásárlással is lehet pótolni" - tette hozzá.

A Tesco számára még nem elég vonzó a BÉT

Az egységes budapesti áru- és értéktőzsde már megvalósult, ezt követően a BÉT a tőzsdék közötti regionális együttműködés alapjainak a megteremtésén dolgozik, illetve az olaj, az arany, a széndioxid és az elektromos áram bevezetését tervezi a hazai kereskedési piacra. Az elnök szerint a BÉT vezető szerepet játszik abban, hogy Varsó, Prága, Bécs és Budapest társaságainak "egységesítése" megvalósuljon. Ez azért lényeges, mert az olyan Kelet-Európában is jelen lévő globális vállalatok, mint a GE vagy a Tesco a régió tőzsdéire külön-külön nem vezetik be részvényeiket, egy integrált értékpapírpiac iránt azonban nagyobb valószínűséggel érdeklődnének.

A stabil államháztartás stratégiája

Hamecz István, az MNB ügyvezető igazgatója előadásában arról beszélt, hogy a választások után hatalomra jutó kormány, színétől függetlenül, kénytelen lesz masszív adóemelést végrehajtani. Ugyanis hosszú távon nem tartható fenn a verseny, amely arról szól: ki tudja nagyobb mértékben csökkenteni a közpénzek befizetését, miközben a kiadásokon sem spórol. Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország távol áll a fiskális konszolidáció megvalósításától: a 2006-ra célként megjelölt négy százalékos államháztartási hiányt várhatóan mintegy 3 százalékkal meghaladjuk. Továbbá a kohéziós alapok megvonása követheti azokat a megrovásokat, amelyek az államot a könyvelési trükkök alkalmazásáért érik - tette hozzá.

A pezsgő ország vonzza a jót

Egy vállalat vagy akár az ország sikeressége nem pusztán gazdasági tényezőkön múlik - hívta fel a figyelmet Hankiss Elemér szociológus. Szerinte már azzal is hatalmas lépést tennénk a fejlődés irányába, ha társadalmunkat a külföldiek számára kissé befogadóbbá, illetve magunkat mosolygóssá tennénk. "Egy ország pezsgése, az új iránti fogékonysága vonzza a jót és az értéket" - mondta. A társadalmi stratégiaváltás egyik legjobb eszköze szerinte a televízió lehetne, amellyel több milliós közeget lehet megszólítani. De a képernyőn keresztül sajnos - mint mondta - "egyelőre csak a hulladékkal érjük el az embereket".

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!