Bánáti János közlése szerint a bírósági döntés fő indoka az, hogy a bűncselekmény alapos gyanúja sem állapítható meg az eljárás ezen kezdeti szakaszában. Az ügyvéd szavai szerint másodlagos indokként tért ki a bíróság arra, hogy az előzetes letartóztatásba helyezésnek a "különös indoka" sem áll fenn, azaz nem kell attól tartani, hogy a gyanúsított iratokat elrejt, megsemmisít, tanúkat befolyásol, s ez "még csak nem is valószínűsíthető".
Bánáti János szerinte nincs olyan adat, amely Bakonyi Zoltán esetében akár "távolról is a személyre szabott büntetőjogi felelősséget megalapozná". Az ügyvéd úgy fogalmazott: a bíróság "nem azt mondta ki, s azt nem is mondhatja, hogy az eljárás későbbi szakaszában, mi lesz, azaz lesz-e gyanú, vagy nem lesz, bűnös avagy nem bűnös, hanem azt mondta ki, hogy most, 2010. október 13-án a bűncselekmény alapos gyanúja nem áll fenn". Az ügyvéd hangsúlyozta, hogy a szökés lehetősége - mint a letartóztatás elrendelésének lehetséges oka - még az ügyészi indítványban sem szerepelt. Bánáti János szerint Bakonyi Zoltán "nagyon részletes vallomást tett, s tanácstalan ő maga is, hogy a kazetta beomlása miért következett be".
Az ügyvéd hangsúlyozta: az eljárás nyilvánvalóan azért indult, hogy a gátszakadás "valakiknek a mulasztása miatt következett be". Miután nem tudjuk, hogy a gát miért omlott be, így nyilvánvalóan nem lehet még semmiféle mulasztást felróni - tette hozzá. A jogi képviselő kitért arra is, miszerint Bakonyi Zoltán gyanúsítása kizárólag amiatt történt, mert egy katasztrófatervet úgy írt alá első számú vezetőként, hogy "abban nem elegendő intézkedés szerepel", például mit kell tenni, amikor bármely okból bekövetkezik a vörösiszap-tározó "szétrobbanása".
A bíróság ugyanis úgy ítélte meg, az eljárás jelenlegi szakaszában bűncselekmény alapos gyanúja nem áll fenn; nincs olyan adat, amely a személyre szabott felelősséget megalapozná. Ezért Bakonyival szemben semmiféle kényszerintézkedést nem rendeltek el, szabadon távozhatott.
Mint arról korábban beszámoltunk, a rendőrség még hétfőn vette őrizetbe a MAL Zrt. vezérigazgatóját, és kezdeményezte előzetes letartóztatását – ezt Orbán Viktor kormányfő jelentette be napirend előtt a parlamentben.
Az Országos Rendőrfőkapitányság (ORFK) korábban közleményben tudatta, hogy Bakonyi Zoltánt hétfő reggel állították elő a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai. A MAL vezetőjét gyanúsítottként, az iszapkatasztrófával összefüggésben "több ember halálát okozó közveszélyokozás és környezetkárosítás bűncselekmények miatt" hallgatták ki.
Az ORFK közleménye szerint "a gyanúsított elmulasztotta a hasonló katasztrófa esetén a kármentesítéshez és az élet, testi épség, valamint a vagyon megóvásához szükséges intézkedések kidolgozását, védelmi rendszerek, a káresemény hatását csökkentő védművek és jelző-riasztórendszerek kialakítását.”
MTI/mfor.hu