Miért jó a vírusmarketing?
A fogyasztói vélemények megjelenítésének egyik formája a személyes ajánlások bemutatása. Ezekben olyan ügyfelek írják le vagy mondják el véleményüket, akik már kapcsolatba kerültek termékünkkel. Ezek mindig hitelesebbek, hiszen a vevőink a saját tapasztalatát osztja meg másokkal. Ez majdnem olyan hatékonyan segítheti cégünk üzletmenetét, mint a pozitív szájreklámok.
A kis barátok hatása
Utóbbit segítheti az is, ha gyerekekkel foglalkozunk, vagy megajándékozzuk őket. Ilyen megfontolásból adnak például gyorsétterem-láncok különleges játékot a gyermekmenühöz. Egy jól megválasztott ajándék beindíthatja a kicsik közti beszélgetést, és elérheti, hogy legközelebb a barátok is elmenjenek az üzletbe a szüleikkel.
Találkoztam már olyan étteremmel is, ahol különlegesen hajtogatott lufikat adtak a gyerekeknek. Ez a hely - a kis barátok hatására - nagyon népszerűvé vált a kisgyermekes szülők körében. Egy jól megválasztott ajándék még a felnőttek körében is beindíthatja a személyes ajánlásokat.
Az egyediség mindig vonzza az érdeklődőket, és beindítja a szájreklámot. A nyári kánikulában fordult elő, hogy az egyik bankfiók nyári koktélokat osztogatott ügyfeleinek. Ez felkeltette mind az emberek, mind a sajtó érdeklődését. Az eset sokáig volt szóbeszéd tárgya és hatása érezhető volt a forgalom növekedésében is. Az ilyen fogásokkal olyan emberek figyelmét is felkelthetjük, akik egyébként meggyőződéses reklámkerülők.
Brüsszel egyik éttermében történt, hogy a főpincér egyszer csak megjelent az egyik nagyobb asztaltársaságnál, és átadott egy ajándék csoki mousse-t tartalmazó tálat. A meglepetés, az izgalom, az osztozkodás körüli poénkodás hatással volt a többi bent ülőre is. Mint elmesélték, ez az étterem rendszeresen meglepte vendégeit valamivel. Ez pedig gerjesztette az egymás közti beszélgetést, hiszen volt egy sztori, amiről lehetett beszélni.
A meghökkentés ereje
A gerilla- és a vírusmarketing is gyakran épít a szóbeszéd erejére. Itt rendszerint valamilyen újszerű, különleges, váratlan ötletre építenek, s így formabontó kommunikációs megoldások születnek. Nagy előnye, hogy viszonylag kevesen használják és jó ötlet esetén kiemelkedő hatást lehet vele elérni.
A vírusmarketing során egy kezdeményező küld el ismerőseinek egy figyelemfelkeltő e-mailt. Ők, ha elég érdekesnek találják, továbbküldik a saját ismerőseiknek. Maga a kifejezés az üzenet hatványozott terjedési sebességére utal, hiszen egy jópofának, szórakoztatónak, meghökkentőnek vagy éppen trendinek tűnő marketingüzenet pillanatok alatt több ezer emberhez juthat el.
Ilyen volt a híres, Balatont népszerűsítő animációs film (Balatoni nyár - csónakszex) kampánya is, aminek letöltése messze túlszárnyalt minden elképzelést. Arról nem is beszélve, hogy abban az időben nem volt olyan média, amely nem foglalkozott volna ezzel a témával.
A fiatalok különösen fogékonyak az egyedi, trendi dolgokra. Újszerű kezdeményezés az a nemrégiben létrehozott közösségi oldal, aminek célja, hogy a regisztrált szonár közösségi tagok - az exkluzivitás érzésének kialakításán túl - segítsék bizonyos termékek megismertetését és a szájreklám elindítását. Ami érdekes, hogy már tag is csak olyan véleményformáló fiatal lehet, aki megfelel bizonyos elvárásoknak. Ezzel a “szűréssel” a bekerülés is ad egyfajta presztízs-érzetet, amellett, hogy a tagok elsőként juthatnak hozzá, próbálhatnak ki és véleményezhetnek trendinek szánt dolgokat.
A következő részben ismét megnézünk néhány pozicionálási példát a hozzájuk tartozó kommunikációs módszerekkel együtt.
Keszténé Kiss Jolán
Marketingpraktikak.hu