A sajtótájékoztatót abból az alkalomból tartották, hogy a Nemzetközi Vegyipari, Energiaipari, Bányaipari és Rokon Szakmák Szövetsége (ICEM) szerdán és csütörtökön Budapesten tart regionális konferenciát a gumiipar helyzetének alakulásáról.
Magyarországon a gumiiparban mintegy 7-8 ezren dolgoznak, de nagyon sok a kisvállalkozás az iparágban - mondta Paszternák György. A szakszervezeti szövetség információi szerint van olyan magyarországi gyár, ahol a dolgozók mintegy felét elbocsátották.
A multinacionális gumiipari vállalatokról szólva Paszternák György elmondta, hogy a francia Michelin a napokban két hónapra leállította a termelést, a dolgozók úgynevezett állásidőn vannak, bérüket pedig változatlanul hagyták. A dél-koreai Hankook, amely két hónapja még mintegy 550 fős létszámbővítésről beszélt, most a jelenlegi 1.200 fő 15 százalékos csökkentését tervezi.
A VDSZ éppen csütörtökön kapta meg a Hankooktól azt a levelet, amelyben a gumigyár menedzsmentje elismeri a szakszervezetet, ígéret tesz arra, hogy nem zavarja a működését, biztosítja a szükséges infrastruktúrát és bevonja a dolgozókat érintő döntésekbe - mondta el az MTI kérdésére az elnök. Hozzátette: aktuális tárgyalási téma többek között a bérrendszer kialakítása és a munkaidő rendezése. Az elnök megjegyezte azt is, hogy a szakszervezet elismerése hosszú pereskedési folyamat eredménye.
Paszternák György emlékeztetett arra, hogy a Hankooknál két hete tartottak szakszervezeti választásokat. A megválasztott öttagú szakszervezeti bizottságból egy tag - a fenyegetettség miatt - kilépett, egy tagot pedig alacsonyabb beosztásba helyeztek 70 ezer forinttal kisebb jövedelemmel.
Az elnök figyelmeztetett arra, hogy a gazdasági válság nem lehet ürügy a szakszervezetek háttérbe szorítására. Paszternák György elmondta, hogy a készülő jogszabály a korábbiaknál is jobban figyelembe veszi a cégek munkaügyi kapcsolatait a közbeszerzések és pályázatok elbírálásánál. A jogszabály tervezet ugyanis a feltételek között kiemelten kezeli a szakszervezeti jogok biztosítását.
Az ICEM regionális tanácskozásán a francia, a szlovén, a szlovák, a román és a spanyol résztvevők a magyarokkal együtt áttekintették a térségben működő gumiipari vállalkozások helyzetét. Manfred Warda, az ICEM főtitkára közölte, hogy a nemzetközi szakszervezeti szövetség fontosnak tartja a gazdasági válságban a szakszervezetek közötti együttműködést. Ezért a vasasokkal, az építőipari, a közalkalmazotti és magánalkalmazotti szakszervezeti szövetségekkel együtt - mintegy 180 millió dolgozó érdekében - azt várja el, hogy vonják be a szakszervezeteket a gazdasági válság miatt változó gazdasági rendszer kialakításába.
A főtitkár hozzátette, hogy a gazdasági válságért a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank is felelős, mert a neoliberális tanácsaikkal a szociális biztonság csökkentését érték el. Manfred Warda állítása szerint, ahol erős a szociális biztonság, ott "jobban állják" a válságot. Az ICEM főtitkára is azt hangsúlyozta, hogy a térségben, ahol a gumiiparban alacsonyak a bérek, nem szabad hagyni, hogy a gazdasági válságra hivatkozva a cégek menedzsmentje azt "bebetonozza".