A 2005-06-os pénzügyi évben a topvezetők átlagosan 2,87 millió fontos fizetést kaptak, ami 43 százalékkal több mint az egy évvel korábbi jövedelmük, áll az Incomes Data Services (IDS) most közzétett tanulmányában. Mindez azt jelenti, hogy az FTSE 100-as indexben szereplő cégek első emberei 98-szor magasabb jövedelemmel rendelkeznek, mint a nemzeti átlag.
2000 óta jelentősen nőtt a különbség az átlagemberek és a topmenedzserek között, az elmúlt hat évben a cégvezetők jövedelme 102, míg a foglalkoztatottak átlagbére csupán 28 százalékkal nőtt. A jövedelmi olló a szakértők szerint elsősorban a teljesítményfüggő elemeknek köszönhetően nyílt, a vállalatvezetők ugyanis óriási bónuszokat és jelentős részvényopciókat kapnak.
Általánosságban is elmondható a brit nagyvállalatokról, hogy a társaságok élén állók kimagasló jövedelmekkel rendelkeznek, a 350 legjelentősebb cégnél minden második vezérigazgató 1 millió font feletti éves jövedelmet kapott az elmúlt évben.
Ami Magyarországot illeti, jóval kisebb különbségek figyelhetők meg, csupán nyolcszoros, legalábbis a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 2005/2006-os bérezési tanulmánya szerint. A felmérés alapján a nemzetközi tulajdonú vállalatok élén álló első emberek 16,5 millió forintos bruttó éves átlagjövedelmet tudhatnak magukénak, míg a szakképzett munkások 2 millió 75 ezer forintot kapnak.