4p

A Vodafone vezeti be leghamarabb az új roamingtarifákat Magyarországon. A külföldi beszélgetések díjai viszont megegyeznek a másik két szolgáltató áraival. Beck György vezérigazgató szerint egyszer majd verseny lesz ezen a piacon is, de arra még várni kell. Mfor.hu tudósítás.

Lehet beszélni (Mfor.hu- montázs)

Bezárult a kör: a Vodafone is közzétette roamingtarifáit, amelyek fillérre pontosan megegyeznek a másik két szolgáltató áraival. Az Európai Unión belül külföldre irányuló hívásokért 144 forintot, a külföldről fogadott hívásokért 70 forint 80 fillért kell fizetni minden szolgáltatónál.

Sietnek

A Pannonnál és a T-Mobile-nál augusztus 29-től kapcsolják be az ügyfeleknél az új tarifákat, míg a Vodafone ezt már szerdától automatikusan megteszi minden számlás előfizetőjénél. A feltöltőkártyásoknál folyamatosan megy végbe az átállás - közölte keddi sajtótájékoztatóján Beck György, a Vodafone Magyarország vezérigazgatója.

Hozzátette: a kártyás ügyfelek utazás előtt a telefonos ügyfélszolgálaton külön is kérhetik az EU-s tarifa aktiválását, így tehát nekik sem kell várniuk.

Az Európai Unió minden tagállamra kötelezően érvényes irányelve június végén vált hatályossá. A döntés szerint a közösség területén működő mobilszolgáltatók nem kérhetnek többet a külföldre irányuló hívásokért 49 eurocentnél, a más országokból érkező hívásdíjak felső határa pedig 24 eurocent.

Beck György kifejtette: a most megállapított 144 forintos és 70 forint nyolcvan filléres percdíjjal minden szolgáltató a lehetséges maximális díjakat állapította meg, így nem kell csodálkozni azon, hogy mindháromnál ugyanazok a tarifák.

Elérték a plafont

A Gazdasági Versenyhivatal még nem foglalkozik az egységes roamingtarifák kérdésével, mert a szolgáltatók többsége egyelőre csak ajánlatot tett ügyfeleinek, így az árak még tulajdonképpen nincsenek a piacon - mondta az mfor.hu kérdésére Mihálovits András szóvivő.

A mobilcégeknek elvileg július 29-ig kellett felajánlani az új roamingdíjakat ügyfeleik részére. A magyar Vodafone ajánlata azonban csak szerdától, augusztus elsejétől érvényes, így Beck György nem zárta ki, hogy a késlekedés miatt akár büntetést is kaphat a cég.

Hozzátette ugyanakkor: ahhoz, hogy az előfizetők a versenytársaknál hamarabb, augusztus 1-től használhassák az új tarifát, jelentős fejlesztéseket kellett végrehajtani a cégnél, például a számlázási rendszerben.

A cégvezető azt is elmondta, hogy a tarifacsomag-váltás következményeként a Vodafone Magyarország Zrt. hamarabb fogja érzékelni a bevételcsökkenést. Hogy ez a kiesés pontosan mennyi lehet, azt Beck György nem kívánta megbecsülni. Azt viszont közölte, hogy a cég bevételeinek éves szinten nyolc százaléka származik a külföldi telefonhívásokból.

Majd egyszer lesz verseny

A korábban érvényben lévő árakat tekintve az európai telefonálás csak a Vodafone-nál kerülhet bizonyos esetekben kevesebbe az uniós maximált árnál. A cég Vodafone Passport szolgáltatása ugyanis - a partnerhálózatok használatával - hosszabb beszélgetéseknél kedvezőbb feltételeket kínál, mint a kötelező ár. Ilyenkor csupán egy kapcsolási díjat kell fizetnie az ügyfélnek, azután tíz percig a belföldi előfizetéséhez kapcsolódó percdíjakért telefonálhat az otthoniakkal.

Ha például a Passport-előfizetés használatával Franciaországból telefonál haza az ügyfél, a Vodafone Fix 1750 tarifát használva nyolc perc beszélgetésért 563 forintot fizet, míg Eurotarifával más szolgáltatónál 1152 forintot. A Vodafone egyébként a Passport tarifát kiterjeszti Horvátországra és Törökországra is.

Továbbra is azt várom a magyarországi mobilszolgáltatóktól, hogy ne húzzák az időt, és az ügyfelek érdekében haladéktalanul térjenek át az új, olcsóbb EU-tarifákra, jelentette ki Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter kedden az MTI-nek. "Felkértem a hírközlési hatóságot annak ellenőrzésére, hogy a szolgáltatók az olcsóbb külföldi telefonálásból fakadó esetleges profitkiesésüket nem építik be a belföldi percdíjak költségeibe" - mondta Kóka János.

A miniszter véleménye szerint hamarosan a külföldi mobiltelefonálás piacán is beindulhat a verseny, akár úgy, hogy a társaságok különböző roamingcsomagokat alakítanak ki. Beck György viszont azt mondta lapunknak, hogy a társaságok először "kifújják magukat", azaz megpróbálják minimalizálni a jelentős díjcsökkentés miatt elszenvedett veszteségeiket. Hosszú távon viszont a vezérigazgató is versenyre számít.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Nem történt csoda a roamingdíjak piacán A mobilcégek sietnek az új roamingdíjak bevezetésével Zuhanó roamingdíjak: mikor éri meg Eurotarifára váltani?

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!