3p

Míg egyesek szerint ideje volt "nekimenni" a színlelt szerződéseknek, mások az amúgy is mostoha sorsú mikro és kis vállalkozások elleni merényletnek érzik a szigorúbb ellenőrzéseket. A június végi türelmi idő után az Apeh nem akar többé méltányos lenni, a cégek ügyvédek segítségét kérik, miközben a fél országról - legyen szó az állami- vagy a magánszféráról - elhangzik, hogy csaló. Mfor.hu körkép.

Nem éri meg trükközni

Nem éri meg trükközni

A színlelt szerződéseket legtöbbször csak adójogi szempontból vizsgálják, holott ennek a kérdéskörnek erkölcsi vetületét sem lenne szabad mellőzni. A vállalkozóként foglalkoztatott egyén ugyanis nem kapja meg ugyanazt a munkajogi védelmet, mint az alkalmazásban álló, így kiszolgáltatottá válik.

A legjobb példa a védtelenségre azoknak az orvosoknak az esete, akik több évig vállalkozóként gyógyítottak, majd nyugdíjazásukkor szembesültek azzal, hogy havi jövedelmük alig haladja meg a 65 ezer forintot. Sokan közül előrehaladott koruk ellenére munkában maradtak, hogy fedezzék a napi megélhetést.

"Nagy öröm a vállalkozónak, hogy az alkalmazottnál lényegesen több lesz a nettó keresete. De ha figyelembe vesszük, hogy trükköket kell alkalmazni az adómentes elszámolásra, és közben a nyugdíjalap is vékony marad, már nem biztos, hogy megéri az erőfeszítés" - állítja dr. Gyenes Géza.

A Magyar Orvosi Kamara főtitkára úgy látja, egyfajta túlreagálás érzékelhető a kórházak részéről, "futtában" olyan szerződéseket is felrúgtak, amelyek valójában nem is kényszerből jöttek létre. "Nem minősíthető színlelt szerződésnek, ha reggeltől estig vállalkozóként dolgozik egy orvos, de a jogszabály megkerülését jelzi, ha a szakember délelőtt alkalmazottként, délután pedig megbízásos alapon látja el a betegeket". "Ha a szigorítást érvényesíteni fogják a gyakorlatban, feje tetejére áll az egészségügy. A bíróság előtt adócsalás vagy túlóráztatás miatt vonhatnak minket felelősségre" - mondta egy kórházigazgató.

Rutinellenőrzésen bukhat le a cég

A szerződések átvizsgálására nem csoportosítottak át külön munkaerőt az Apeh-en belül, a 2,5 ezer fős revizorcsapat a szokásos tevékenységének keretében látja el ezt a feladatot. Azonban az akcióban részt vevők figyelmét felhívták arra, hogy az ellenőrzések során fokozottan figyeljenek a szerződések megvizsgálására. Külön előadásokat is tartottak erről az ellenőröknek.

Az esetek feltárása már jó ideje folyik, sokszor az Apeh meg is állapított színlelt szerződéseket, sőt az ezekhez kapcsolódó adókülönbözetet, adóbírságot és késedelmi pótlékot is kirótta. A moratórium miatt ezt június 30-ig nem kellett megfizetni. Július1-től kezdődően intenzívebbé váltak az ellenőrzések.

"A színlelt szerződések ellen indított akció az idén év végéig minden bizonnyal folytatódik, és valószínű, hogy jövőre is a kiemelten fontos feladatok közé fog tartozni" - tájékoztatott Juhász István, az Apeh elnökhelyettese. A revizorok száma az Apeh létszámának ötöde, így az Apeh 54,5 milliárd forintos költségvetéséből mintegy 10-12 milliárd forintba kerülhet az ellenőrzési tevékenység.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!