Egymilliárd forintnyi, államilag támogatott hitelre lenne szükségük a kunsági borvidék termelőinek ahhoz, hogy megvásárolhassák Közép-Európa legnagyobb, "egy fedél alatt elhelyezkedő" borászati feldolgozó- és tárolókapacitású üzemét. A vállalatot szövetkezeti pincészetként működtetné a gazdák társulása, amely 800 bortermelőt és 2,5 ezer hektár szőlőterületet tömörítene.
A tranzakcióval - a tejfeldolgozással foglalkozó székesfehérvári Parmalat után - újabb jelentős élelmiszer-ipari cégben szereznének tulajdont mezőgazdasági termelők. Az FVM támogatja a kezdeményezést, de a konstrukció részleteit még nem dolgozta ki. A Világgazdaság információi szerint a Parmalat-ügyhöz hasonlóan a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) nyújthatna hiteleket a vételhez.
Jelenleg a 200 ezer hektoliteres tárolót, a 21 ezer hektoliteres pezsgőerjesztőt és a 10 ezer üveg/órás teljesítményű palackozókapacitást a Cavern Rt. birtokolja, amely 99,5 százalékban a német érdekeltségű Ecker Likőrgyár Rt. tulajdonában van. A cég a Walton, a Pompadour, a Claudius, a Viola, valamint az alkoholmentes kölyökpezsgők márkaneveit és receptúráit tavaly eladta a szintén német Henkel-Söhnleinnek, amely a magyar piac zömét birtokolja. A vállalat a márkák értékesítése után döntött a bor és üdítőital készítésére is alkalmas izsáki cég eszközeinek eladásáról.
A tárgyalásokon eddig 3,5 millió eurós vételárról volt szó, de akad egy orosz befektető is, aki állítólag 4,2 millió eurót ígért a pezsgőgyárért. A termelők még nem kaptak értesítést arról, hogy ajánlatukat emelni kellene, írja a Világgazdaság.
Menedzsment Fórum