A költségtérítés a MÁV-Start Zrt. szolgáltatási területére, a sztrájk időpontjában félhavi, havi, vasutas félhavi, vasutas, tanuló félhavi, tanuló, és 30 napos bérletekkel utazókra vonatkozik. A költségtérítés csak azokra az esetekre vonatkozik, amely viszonylatokra a Volánnal, vagy BKV-val történt megállapodás nem terjedt ki.
A MÁV-Start Zrt. az átadott tömegközlekedési menetjegyek darabszámának megfelelő mennyiségű, a vasúti bérlet kilométer távolságával megegyező, dolgozók esetében teljesárú, tanulók esetében 50 százalékos, 2. kocsiosztályra szóló vasúti menetjegy árának megfelelő összeget térít meg.
Egy utas naponta egy oda- és egy visszaútra szóló menetjegy alapján igényelheti a költségtérítést. Az utasok a sztrájk lemondását illetve felfüggesztését követő hetedik nap 24.00 óráig igényelhetik a jegypénztárakban a visszatérítést, a menetjegyek bemutatásával.
A bérletek árának visszatérítésére a MÁV-Start Zrt. üzletszabályzatának megfelelően csak akkor van lehetőség, ha a bérletjegyet érvényességének kezdete előtt visszaszolgáltatják. Ekkor a vasút a bérletjegy árát az előírt kezelési költség levonásával téríti vissza - tájékoztatott Balogh-Fazekas Anita, a vállalat szóvivője.
Az érvényesség kezdete után visszatérítés csak éves bérletjegyek esetében engedélyezett. Részbeni visszatérítés esetén a vasút a visszatérítendő éves bérletjegy árából levonja a felhasznált hónaponként az azonos típusú havi bérletjegy árát, és a fennmaradó összeget az előírt kezelési költség levonásával visszatéríti.
Napi 150 milliós bevétel-kiesés
A vasárnap óta tartó országos vasutassztrájk miatt a MÁV-csoport árbevétel-kiesése már eléri a napi 150 millió forintot, a veszteség pedig meghaladja a napi 100 millió forintot a társaság legfrissebb adatai szerint.
A vasúttársaság csütörtöki közlése szerint az év során eddig megtartott sztrájkok veszteségnövelő hatása megközelíti az egymilliárd forintot. A közleményben megismétlik, hogy a cég álláspontja szerint irreálisak a szakszervezeti követelések, s azokban a MÁV nem engedhet.