Az érintettek arra hívták fel a figyelmet, hogy a vasúti törvény értelmében "a vasútegészségügy egységes, elkülönült egész", és csak szakmailag tartozik az Egészségügyi Minisztériumhoz.
A Vasútegészségügyi Dolgozók Szakszervezete (VDSZ), a Vasutasok Szakszervezete (VSZ) és a Pályavasúti Dolgozók Szakszervezete képviselői utaltak arra, hogy a vasutasok korábban saját pénzükből vásárolt, úgynevezett téglajegyekből támogatták a budai intézmény létrehozását. A vasutasok saját anyagi hozzájárulásából, bérük fél százalékos befizetésével még ma is támogatják a vasútegészségügy működtetését, ezt akarják most elvenni tőlük - mondták a távirati irodának nyilatkozó dolgozók.
A Budai MÁV Kórházban évente több mint tízezer fekvő beteget gyógyítanak, járóbeteg-forgalmuk pedig 18-19 ezer főre tehető. Az intézmény tüdőgondozójában ugyancsak mintegy 18 ezren fordulnak meg évente, a kórház ágykihasználtsága pedig nyolcvan százalék feletti - az intézményben "civlikeket" is ellátnak. Az intézménynek az elmúlt év végén nem volt adóssága. "Nem értjük, hogy egy gazdasági és szakmai oldalról is példaértékűen működő intézményt miért akarnak megszüntetni" - fogalmazott Kovács Gábor a VSZ képviseletében.
A XII. kerületi, Budakeszivel határos, több hektáros, parkosított intézményben a vasutas szervezetek egységesen a helyi sztrájkbizottság megalakítása mellett határoztak. A szakszervezeti képviselők közölték: a többi MÁV-intézményben is sztrájkbizottságot hoznak létre, és a "sztrájkhajlandóság" felmérését követően döntenek egy esetleges figyelmeztető munkabeszüntetésről.
Rubik László a VSZ képviseletében közölte: céljuk az, hogy a vasútegészségügy egységes maradjon, a dolgozók megtarthassák szerzett jogaikat, a kórház dolgozói pedig tovább végezhessék gyógyító tevékenységüket. Simon Dezső, a VSZ elnöke szerint a kormány és a szakminiszter törvényt sértett, hiszen törvény rögzíti, hogy a vasutasoknak joga van a vasút-egészségügyi ellátások igénybe vételére.