Az alkalmazotti tarifa mintegy 20 ezer aktív dolgozót és további mintegy 45 ezer nyugdíjast érint. A lakosság által fizetett kilowattóránként 32 forint villamosenergia-árban mindössze 30 fillért jelent az alkalmazotti kedvezmény költsége, ugyanakkor 13 forintot tesz ki az áfa, a társasági adó, az osztalékadó és a járulékadó, amit a költségvetésbe fizetnek be a villamosenergia-ipari társaságok - közölte Gál Rezső, a sztrájkbizottság szóvivője. Az alkalmazotti kedvezmény éves szinten ugyan 150 ezer forint többletjövedelmet jelent a dolgozóknál, de az aktív munkavállalóknál ez már beépült a bérbe - magyarázta Gál Rezső.
A szóvivő elmondta azt is: az egyeztetések során Felsmann Balázs, a GKM szakállamtitkára bejelentette, hogy február elsejétől 4-6 százalékos villamosenergia-áremelés lesz, ugyanakkor az alkalmazottak kedvezményes, úgynevezett "C" tarifáját több mint 10 százalékkal kívánják emelni.
Gál Rezső emlékeztetett arra, hogy 2006 augusztusában a lakossági 12 százalékos áremeléshez képest az alkalmazotti tarifát már 42 százalékkal emelték. Ezzel felbomlott a privatizációt követően a kormánnyal kötött megállapodás, amely szerint az alkalmazottak kedvezményes tarifája a lakossági ár 28 százaléka. A szóvivő magyarázatként hozzáfűzte: akkor abban állapodtak meg, hogy az alkalmazotti tarifát miniszteri rendeletben hirdetik ki, a villamos energia vételezésről pedig az ágazati kollektív szerződés rendelkezik.
Az érdekelt szakszervezetek most elfogadták volna azt is, hogy a lakossági villamos energia árához képest a kedvezmény csökkenjen, azaz a kedvezményes tarifa a lakossági ár 28 százalékáról 37 százalékra emelkedjen.