A törvényjavaslatban a villamos energiáról szóló 2007-ben hozott törvény (VET) és a földgázellátásról 2008-ban született törvény (GET) módosítása az Európai Parlament és a Tanács által 2009. július 13-án elfogadott "harmadik energia csomagot" ülteti át a magyar jogba.
A törvényjavaslat rendelkezik a távhő hatósági áráról és arról, hogy annak megállapításáig az árat befagyasztják. A távhőszolgáltatásról szóló törvény módosításával a továbbiakban a távhőtermelő, illetve távhőszolgáltató az árváltozatást évente egyszer - április 30-ig - a Magyar Energia Hivatalon keresztül kérheti, de azt a miniszter rendeletben állapítja meg. A törvény ezen passzusa a kihirdetést követő ötödik napon lép majd hatályba. A megújuló és a hővel kapcsoltan termelt áram kötelező átvételéről (kát) a törvény meghatározza a célokat, de a feltételeket kormányrendeletben szabályozzák.
A fejlesztési tárca által kezdeményezett törvénymódosításhoz januárban Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője módosító javaslatot nyújtott be, amely gyorsította volna a kötelező átvételi rendszer megszüntetését. A hővel kapcsoltan termelt és a megújuló energiából előállított áram kötelező átvétele a piacinál magasabb áron történik. A fideszes képviselő kivette volna a biomasszát a támogatási körből, és a jogszabályban meghatározottnál nagyobb mértékben csökkentette volna a támogatás mértékét, amit egyébként a végfelhasználó az áram árában megfizet.
Lázár János a javaslatot végül visszavonta, miután kompromisszumos megállapodás született Bencsik János energetikáért is felelős államtitkárral abban, hogy az áram helyett a hő árát támogatják, és szigorítják a biomassza célú fa minőségi követelményeit, illetve a felhasználó erőmű hatékonyságához kötik a támogatást. Erről azonban ez a törvénymódosító javaslat nem rendelkezik. A megújuló energiával kapcsolatban a törvényjavaslat bevezeti az eredetigazolást.
A villamos energiáról és a földgázellátásról szóló törvény a módosítással kiegészül a kereskedőváltás fejezettel, ami egyszerűsíti és gyorsítja ezt a folyamatot. Nem változik a Magyar Villamos Művek (MVM) csoporthoz Mavir és a Mol-csoporthoz tartozó FGSZ Földgázszállító Zrt. helyzete. Az EU-direktívát adaptáló törvényjavaslat ugyanis továbbra is a tulajdonosok, az MVM és a Mol kompetenciájába utalja azt, hogy miként választja szét a szállítási és rendszerirányítási tevékenységet, illetve a többi energetikai céget, ahol a termelési, szállítási és szolgáltatási tevékenységet kell egymástól elkülöníteni.
A földgázszállítást és rendszerirányítást külön tárgyalja a törvény, lehetővé téve, hogy több szállítási rendszer esetén a Magyar Energia Hivatal jelölje ki közülük azt, amelyik a rendszerirányítást végezheti.
A törvényjavaslat külön foglalkozik a Magyar Energia Hivatal és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, illetve a hivatal és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal közötti együttműködéssel. A jogszabály lehetővé teszi, hogy a villamos energia hálózati (szállítási) tevékenységet folytatók okos mérés mintaprojekteket valósítsanak meg azért, hogy adatokat szolgáltassanak ahhoz a hosszú távú költségeket és hasznot bemutató értékeléshez, amit 2012. szeptember 3-ig kell elvégezni.
A törvényjavaslatban módosítják a bányatörvényt is, beemelve abba - a vörösiszap katasztrófa példáján - a bányászati hulladékot. A módosítás lehetővé teszi a szén-dioxid tárolására szolgáló földtani kutatásokat, és rögzíti azt is, hogy a geotermikus energia csak 2.500 méter mélység alatt kerül a bányatörvény hatálya alá. A szén-dioxid-szállító vezetékek és a föld alatti tárolás miatt a bányafelügyelet határozza meg a földgáz-szállítóvezeték biztonsági övezetét.
A csomag részeként módosítják az atomenergiáról szóló törvényt is, ami a nukleáris létesítmények biztonsági kereteinek meghatározásáról szóló 2009. június 25-i tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.
A tárca a javaslatot még tavaly decemberben terjesztette az országgyűlés elé, akkor csak az általános vitát folytatták le a képviselők. Februárban a törvényjavaslat tárgyalását a részletes vitával folytatták, majd a kormányon belüli egyeztetés miatt későbbre halasztották a módosító indítványokról szóló szavazást, amelyet végül március 7-én tartottak meg.
MTI